Облагане с данък върху превозните средства на полуремаркета по реда на ЗМДТ

      На 02.12.2015 г. по предоставени на основание чл. 51, ал. 2 и чл. 54, ал. 2 от ЗМДТ данни „А К“ ООД е придобило превозни средства, въведени автоматизирано в софтуерния продукт Матеус с вид ,,специализирани строителни машини и други специализирани машини“. Формирани са партиди с облог от 01.11.2015г. на основание чл. 60, ал. 2 от ЗМДТ и размер на задължението за ДПС, определен в границите на чл.55, ал.8 от ЗМДТ. Задълженията за данък върху превозните средства за 2015 г. и 2016 г. са платени. Дружеството е подало искане за възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК. „А К“ ООД претендира, че определеният данък за гореописаните превозни средства за 2015 г. и 2016 г. е неправомерно начислен. В подкрепа на искането си посочва, че придобитите превозни средства са полуремаркета, поради което и не следва да се облагат с данък върху превозните средства. Към искане за възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК са приложени заверени копия на Справка за ДМА за периода към 01.01.2016        г., свидетелства за регистрация – част I и справка за задълженията на дружеството на следните транспортни средства – транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „FRUEHAUF“ – 2 броя и транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „TRA1LOR SYY 3 СР“.
   В предоставените заверени копия на Свидетелство за регистрация – част I на всички превозни средства в буква (D) е отразено, че видът е „ПОЛУРЕМАРКЕ“, а допустимата максимална маса, определена от компетентните органи в буква (F) е, както слева :
-транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „FRUEHAUF“ – 37500;
-транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „TRA1LOR SYY 3 СР“ – 34000.

Дължим ли е определеният данък върху превозните средства за гореописаните ИС,

въведени в софтуерния продукт „Матеус“ с вид   „строителни машини и други специализирани машини“ и регистрирани в регистъра на пътните превозни средства, поддържан от МВР, като „ПОЛУРЕМАРКЕ“ с гореописаната допустима максимална маса, определена от компетентните органи в буква (F). Ако е дължим, как следва да се определи ДПС като за вид „строителни машини и други специализирани машини“ или за вид „полуремарке“?

Следва ли да се възстанови претендираната сума за данък върху превозните средства?

    В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки се с относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
     В § 6, т. 18 от ДР на Закона за движението по пътищата е дадена легална дефиниция на „полуремарке“. Съгласно същата „полуремарке“ е пътно превозно средство, което се прикачва към моторно превозно средство, така че част от него лежи върху моторното превозно средство и значителна част от неговата маса и от масата на неговия товар се носи от моторното превозно средство.
   В чл. 55 на раздел „Данък върху превозните средства“ законодателят е обособил специализираните строителни машини и специализираните ремаркета в отделни алинеи – ал. 8 и ал. 9, поради което считам, че същите подлежат на облагане самостоятелно с данък върху превозните средства на това основание /чл. 55, ал. 8 от ЗМДТ и по чл. 55, ал. 9 от с.з. – над 40 т/.
    Изискванията за квалифицирането на ППС като тежки или извънгабаритни са дадени в Наредба № 11 от 3 юли 2001 г. за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства. Тежки ППС или състав от ППС са тези, които имат едновременно:

Допустима максимална маса, по-голяма от стойностите по чл. 6 от наредбата;
Натоварване на ос, по-голямо от стойностите по чл. 7 от наредбата.

    Стойностите по чл. 6 от наредбата са: за пътни превозни средства, които са част от състав от ППС – 18 т за ремарке с две оси;  24 т за ремарке с три оси; 40 т за моторно превозно средство с две оси с ремарке с три и повече оси и т.н.
     Извънгабаритни са тези ППС или състав от ППС, на които поне един от размерите със или без товар е по-голям от стойностите по чл. 5 от наредбата /широчина на всяко ППС – 2,55 m;  височина – 4,00 m; дължина ……/.
   За полуремаркетата, които в масива на „Пътна полиция“ са определени като „специализирани“, но в свидетелствата за регистрация са означени само като „полуремарке“, е необходимо да се направи допълнителна справка  в звеното „Пътна полиция“ по регистрацията им относно наличието на условията за „специализирани“ ППС.
   Данък върху превозните средства следва да бъде възстановен, при условие че транспортните средства не попадат в чл. 55, ал. 8 от ЗМДТ или в чл. 55, ал. 9 от с.з.
07-00-200

Оценете статията

Вашият коментар