Учредяване на право на ползване върху имоти държавна и общинска собственост

 ЗМДТ, чл. 48, ал. 1, т. 1                          

             Относно: Прилагане на чл. 48, ал. 1, т. 4 ЗМДТ в случаите на безвъзмездно учредяване на право на ползване върху имоти – държавна и общинска собственост на  ЮЛ с нестопанска цел
             В отговор на поставения въпрос относно дължимостта на данък при придобиване на имущества по раздел ІІІ, глава втора от ЗМДТ за безвъзмездно учредяване право на ползване върху имот – публична общинска собственост /тренировъчна зала за художествена гимнастика, представляваща втори корпус от сградата на …… СОУ „…………”/ на Сдружение „Клуб по художествена гимнастика „…………..” изразяваме следното становище /в този смисъл е и писмо изх. №  07-00-31 от 17.09.07 г. на НАП, което е приложено към преписката/:
            В чл. 44, ал. 1 и ал. 2 ЗМДТ, в отделни разпоредби, са уредени облагането на дарения и на други безвъзмездни придобивания на имущества. Очевидно е, че законът прави ясно разграничение  между «дарения» по смисъла на чл. 225 – чл. 227 ЗЗД и другите безвъзмездни придобивания на имущества.
            Хипотезите на освобождаване от данък при придобиване на имущества са регламентирани в чл. 48, ал. 1 ЗМДТ. По силата на т. 4 от данък се освобождават даренията за юридическите лица с нестопанска цел, които получават субсидии от централния бюджет, и юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел, за осъществяване на общественополезна дейност, за получените и предоставените дарения.
           Разпоредбата има за обект на облагане „даренията”, като не са добавени  другите безвъзмездни придобивания на имущества, облагаеми по чл. 44, ал. 2 ЗМДТ. „Дарения” се използва и в т. 2, 3 и 7 на същата алинея. Поставя се въпросът: може ли безвъзмездното учредяване на право на ползване върху имоти – държавна и общинска собственост в полза на дефинирани от закона лица  да бъде определено като „дарение” и ако не може, следва ли на това основание да бъдат освобождавани от данък други безвъзмездни придобивания на имущества, като се имат предвид лицата – бенефициенти – юридически лица с нестопанска цел.
          Режимът на учредяване на безвъзмездно право на ползване върху имоти – държавна и общинска собственост, е уреден в чл. 56, ал. 2 ЗДС и чл. 39, ал. 4 – ал. 6 ЗОС. В Закона за физическото възпитание и спорта и правилника за прилагането му са регламентирани специалните условия за предоставяне за безвъзмездно ползване на спортни обекти и съоръжения – държавна и общинска собственост /чл. 50б ЗФВС/. Безвъзмездно право на ползване се учредява за определен срок /до 10 години – чл. 39, ал. 2 ЗОС, чл. 56, ал. 2 ЗДС, до 20 години – за спортни обекти и съоръжения/ и при наличие на ограничителни за ползването на имота условия /да не се използва за извършване на търговска дейност и др. – чл. 56, ал. 2 ЗДС, чл. 50б ЗФВС/, които обстоятелства противоречат на правната природа на дарението като незабавно и безвъзвратно отстъпване на имущество на надарения.
         От друга страна отделното посочване на даренията и  другите безвъзмездни придобивания на имущества като обекти на облагане /чл. 44, ал. 2 ЗМДТ/ и обстоятелството, че в случаите по чл. 48, ал. 1 предмет на регламентиране са данъчни преференции, налагащи стриктно и ограничително прилагане,   формира извода, че в т. 4 в понятието «дарения» се влага съдържанието на безвъзмезден договор по чл. 225 – чл. 227 ЗЗД. Пример на стриктна употреба на това понятие представлява и ал. 4 на чл. 48, според която за прилагане на освобождаването по т. 2  е необходимо лицето да представи договор за дарение, от който да е видно, че дарението е направено за лечение или за технически помощни средства за хора с увреждания.
          С оглед на изложеното при безвъзмездно учредяване на право на ползване или други вещни права върху имоти – държавна и общинска собственост на юридически лица с нестопанска цел,  отговаращи на условията по чл. 48, ал. 1, т. 4 ЗМДТ, данък при придобиване на имущества се дължи.  
          Чл. 44, ал. 5 ЗМДТ не е приложима в случая, тъй като не е налице задължение за прехвърляне на имущество, произтичащо от нормативен акт.   
           В допълнение бихме искали да Ви информираме, че удостоверенията за данъчна оценка по чл. 264, ал. 1 ДОПК представляват документи от значение за признаване, упражняване и погасяване на права или задължения по смисъла на чл. 88 ДОПК, спрямо което намира приложение специалното производство за издаване и обжалване на такива документи, уредено в глава дванадесета „Административно обслужване” на ДОПК.
          Друг способ за защита е обжалване на заповедта на кмета на общината, издавана на основание чл. 39, ал. 6 ЗОС и решение на общинския съвет, по реда на АПК.

 

Оценете статията

Вашият коментар