Издаванe на данъчен документ при нищожност на сделки

Правно основание: ЗДДС, чл. 9;  ЗДДС, чл. 88, ал. 3; ЗДДС, чл. 92;  ЗДДС, чл. 115.
Относно: Издаванe на данъчен документ по повод съдебно прогласяване на нищожност на сделки – облагаеми доставки по смисъла на чл. 9 от Закона за данъка върху добавената стойност/ЗДДС/ и възстановяване на платения от купувача данък по сделката
По повод препратено ни от Министерство на финансите Ваше запитване с наш вх. № 06-00-10/19.06.2012 г., относно задължението за издаванe на данъчен документ по повод съдебно прогласяване на нищожност на сделки – продажби на недвижими имоти, документирани като облагаеми доставки по смисъла на чл. 9 от ЗДДС и възстановяването на платения от купувача данък по сделката, изразяваме следното становище:
Видно от запитването договорите за покупко-продажби на недвижими имоти са сключени между Държавата, чрез Министъра на регионалното развитие, чрез пълномощника му Областен управител на гр. …….. от една страна и съответните търговски дружества от друга. В последствие със съдебно решение е прогласена нищожността на тези сделки. Твърди се, че сумите за ДДС по тези продажби доставки по смисъла на ЗДДС/ е внесен от дружествата в Областната администрация ……………. Дружествата претендират от същата, с оглед отменителния ефект на съдебните решения, издаване на данъчен документ и възстановяване на заплатения ДДС.
Запитването е относно задължението за възстановяване на платените от купувачите суми по ДДС по прогласените за нищожни сделки, с оглед обстоятелството, „че паричните постъпления от внесеното ДДС по сделката са постъпили преди пет години в бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити”.
Съгласно чл. 115, ал.1-3 от ЗДДСпри развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде кредитно известие към фактурата, не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство.
От своя страна получателят – регистрирано по ЗДДС лице е длъжен, по силата на чл. 78 от ЗДДС при разваляне на доставката, в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелствата, да коригира размера на ползвания данъчен кредит с отразяването на кредитното известие  или на новия документ по чл. 116 , с който е извършена корекцията, в дневника за покупките и в справка-декларацията за съответния данъчен период.
Съгласно чл. 88, ал.1-3 от ЗДДС резултатът за данъчния период е разликата между общата сума на данъка, който е изискуем от лицето за този данъчен период, и общата сума на данъчния кредит, за който е упражнено правото на приспадане през този данъчен период. Когато начисленият данък превишава данъчния кредит, разликата представлява резултат за периода – данък за внасяне. Когато данъчният кредит превишава начисления данък, разликата представлява резултат за периода – данък за възстановяване. По силата на чл. 89, ал.1 от ЗДДС, когато е налице резултат за периода – данък за внасяне, регистрираното лице е длъжно да внесе данъка в републиканския бюджет по сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в срока за подаване на справка-декларацията за този данъчен период. Данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 се прихваща, приспада или възстановява по реда на чл. 92 от закона.
Предвид гореизложеното и предвид обстоятелството, че Областният управител на област ………….. е документирал и отчел фактурите за доставките /покупко – продажбите на недвижимите имоти/ за целите на ЗДДС, като е включил същите в дневниците си за продажби по ЗДДС за съответните периоди, съответно в справките – декларации по ЗДДС за тези периоди, същият следва да издаде и кредитното известие по повод прогласяване на нищожността на тези договори. Отразявайки кредитното известие в дневника за продажби  на доставчика със знак минус, съгласно изискванията на Приложение № 12 на ППЗДДС, документирането на прогласената нищожност ще доведе до формиране на резултат за съответния данъчен период, съобразен с недължимостта към бюджета на данъка по съответната доставка.
Въпросите, свързани с правоотношенията, включително финансови отношения, на Областния управител с първостепенния разпоредител с бюджетни кредити, във връзка с възстановяване на платените от купувачите суми по ДДС по прогласените за нищожни сделки не е от компетентността на Националната агенция за приходите.
             

Оценете статията

Вашият коментар