Какъв документ за превоза на стоките от Чехия до България е необходим, за доказване на ВОП?

По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – …………..  с  вх. № ……………../10.10.2012 г., препратено за отговор по компетентност от ЦУ на НАП, относно документиране на ВОП, Ви уведомяваме за следното:

В запитването посочвате, че Ваш клиент от Чехия с валиден ДДС номер, за когото произвеждате части за Шкода Европа и Шкода Мадара е пристигнал в България със самолет през м.септември 2012 г. и Ви доставя детайли, фактурирани от него. Детайлите са превозени в самолета в личния багаж. Детайлите представляват керамични пръстени /плочки/ с общо тегло под 1 кг. Тези детайли са елементи, които се влагат при производството на водни помпи за Шкода. Общата стойност на фактурата е 92,82 euro.

Въпросите, които поставяте са:

1. Какъв документ за превоза на стоките от Чехия до България е необходим, за доказване на ВОП, след като детайлите са превозени в самолета в личния багаж на чешкия доставчик?

2. Достатъчен ли е текстът, който е написан /на чешки/ в издадената от доставчика фактура, който текст на български гласи: „Потвърдено от клиентите: Потвърждаваме, че продуктите, изброени в тази фактура в посочените количества, са доставени до местоназначението и ще бъдат включени в данъчната декларация.”

Предвид изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:

За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:

1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.

2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки.

3. Възмездност на придобиването.

4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка.

ВОП е налице както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.

Следва да се има предвид, че стоките трябва задължително да бъдат изпратени и транспортът на същите да започва от територия на друга държава членка и да завършва на територията на страната.

Съгласно чл. 62, ал. 1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната. Важното е двете крайни точки да са на териториите на две различни държави членки на ЕС, като отправна точка е територията на друга държава членка. Предвид цитираната правна норма, в ЗДДС и ППЗДДС няма изричен текст, съгласно който получателят по доставката да се снабди с транспортен документ или писмено потвърждение за доказване на ВОП.

Изключение от общото правило, свързано с условието завършването на транспортирането на стоките да бъде на територията на страната, е визирано в чл. 62, ал. 2 и ал. 3 от ЗДДС.

По силата на чл. 62, ал. 2 от ЗДДС, независимо от посоченото общо правило на ал. 1, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. Придобиването на стоки, осъществено под идентификационния номер, издаден в страната, няма да се обложи на територията на България, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им. В случай, че вътреобщностното придобиване е обложено в България и впоследствие лицето докаже, че това вътреобщностно придобиване е обложено и в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им, лицето коригира резултата от прилагането на ал. 2.

Съгласно чл. 9, ал. 1 от ППЗДДС, за доказване на обстоятелствата, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им, придобиващият по чл. 62, ал. 2 от закона следва да разполага с документ, удостоверяващ, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в тази държава членка. Този документ се издава от компетентната приходна администрация на държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.

Google

Оценете статията

Вашият коментар