Кредитно известие към издадена вече фактура

ЗДДС, чл.115

ЗДДС, чл.116
В запитването е посочено, че от страна на Т – ….. е издадена фактура, на името на физическо лице, която фактура е следвало да бъде издадена на името на ……. тази връзка е заден въпрос относно действията, която следва да предприемете с оглед разрешаване на проблема.
            Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Съгласно чл.115, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност ( ЗДДС) известие към фактура се издава при изменение на данъчната основа на доставка или при разваляне на доставка, като според ал.3 от посочената разпоредба  кредитно известие се издава в случаите на намаление на данъчната основа или при разваляне на доставката.
От посочените по-горе норми са видни случаите, при които се издава кредитно известие към издадена вече фактура. Според изложеното в запитването не е налице нито една от хипотезите, предвидени за издаване на кредитно известие ( намаление на данъчната основа или разваляне на доставката), поради което няма основание да бъде издадено кредитно известие.
За описаният от Вас случай е приложима разпоредбата на чл.116 от ЗДДС. В ЗДДС няма изричен текст, регламентиращ срок, в който следва да бъде извършено анулиране на погрешно съставени документи
Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.  Редът за анулирането на тези фактури, отразени в отчетните регистри на доставчика и получателя, е регламентиран с чл. 116, ал. 4 от ЗДДС. Когато погрешно съставени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол за всяка от страните, който съдържа реквизитите, посочени в чл. 116, ал. 4 от закона.
На основание чл. 116, ал. 5 от ЗДДС във връзка с чл. 78, ал. 5 от ППЗДДС анулираните документи не се унищожават, а всички екземпляри от тях се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
Изисквания към записите при анулиране на документи  са посочени в Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 от ППЗДДС «Параметри, структура и изисквания към файловете на магнитния или оптичния носител». Когато се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, той се включва във файла „PRODAGBI.ТХТ“ на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Документът се описва в дневника за покупки на получателя във файл „POКUPKI.ТХТ“ на получателя, касаещ данъчния период, през който той е анулиран, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.

Оценете статията

Вашият коментар