Писмо с Изх. № 24-38-42; Дата: 25.07.2019 год.; ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 6

Изх. № 24-38-42
Дата: 25.07.2019 год.
ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 6

OТНОСНО: прилагането на чл. 53, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Във Ваше писмено запитване до ТД на НАП …., препратено по компетентност в Централно управление на Националната агенция за приходите и заведено с вх. №24-38-42/22.05.2019 г., е изложена следната фактическа обстановка:

В подадена от Вас годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2017 г. е допусната следната техническа грешка в Таблица 1 на Образец 2004: разменени са местата на осигурителния доход за месеците октомври и ноември, като за месец октомври е посочен доход 600.00 лв., вместо 518.18 лв., а за месец ноември 518.18 лв., вместо 600.00 лв. Във връзка с процеса по преизчисляване на обезщетенията за временна неработоспособност, по съвет на специалист от Националния осигурителен институт (НОИ), сте предприели действия за коригиране на данните в Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2017 г. (образец 2004), която представлява неразделна част от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В резултат на това сте загубили правото си на отстъпката от 5 на сто върху данъка за довнасяне, чийто размер във Вашия случай е 87 лв. и дължите тази сума, заедно със съответната лихва за просрочие. Според Вас това не е правилно и желаете да получите становище по описания казус.

На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:

Съгласно чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона, която се прилага за 2017 г., лицата, които подадат годишна данъчна декларация до 31 януари на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, но не повече от 500 лв., при условие че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срок до 31 януари. Видно от цитираната разпоредба, правото на отстъпка от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2017 г. се ползва, когато едновременно са изпълнени следните условия:
* годишната данъчна декларация е подадена по електронен път до 31 януари 2018 г.;
* към момента на подаване на декларацията физическото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения; и
* данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация е внесен в срок до 31 януари 2018 г.
Редът за извършването на промени във вече подадени годишни данъчни декларации е регламентиран в чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ, чл. 103 и 104 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), като и в трите разпоредби изрично е уточнено, че промените се правят с подаването на нова декларация. В тези случаи също е необходимо изброените по-горе условия едновременно да бъдат изпълнени, за да се ползва отстъпка 5 на сто от данъка за довнасяне при подаването на новата декларация. Това е така, тъй като независимо от причината за подаването й, новата декларация изцяло заменя подадената преди това годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която остава без правна стойност и съответно не поражда права и задължения за нейния подател.
Във връзка с изготвянето на становище по описания казус се извърши справка в Софтуера за управление на приходите (СУП) и се установи, че новата годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2017 г. във Вашия случай е подадена на хартиен носител на 29.03.2019 г. по реда на чл. 103 от ДОПК, като процедурата е стартирала след подадено от Вас заявление.

На основание чл. 103, ал. 1 от ДОПК при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването ? или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларации или информация, извън случаите по чл. 101, ал. 4 и чл. 102, ал. 4 от ДОПК, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението. В съответствие с чл. 103, ал. 2 от ДОПК отстраняването на несъответствията се извършва с подаване на нова декларация. Подаването на новата декларация, извършено в срока по 103, ал. 1 от ДОПК, ползва подателя, независимо от разпоредбата на чл. 104, ал. 3 от ДОПК, според която декларация за промени, подадена след изтичането на законоустановения срок за подаването й, се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.
В конкретния случай законоустановеният срок за подаването на годишната данъчна декларация е изтекъл, поради което поправките се извършват по реда на чл. 103 от ДОПК, като на основание чл. 103, ал. 2 от ДОПК новата декларация се счита за действителна. Тъй като при подаването й не е изпълнено едно от условията, регламентирани в чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ, а именно същата да е подадена по електронен път в срок до 31.01.2018 г., дължимият данък за довнасяне за 2017 г. правилно е изчислен без да се приспада отстъпка от 5 на сто. В съответствие с нормата на чл. 67, ал. 5 от ЗДДФЛ, срокът за внасянето на този данък е 30.04.2018 г., като след тази дата се дължи лихва за просрочие, на основание Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.
Регламентираният законов механизъм за поправки в декларираните данни се прилага при всички случаи, независимо от обема и вида на корекциите. Изключение от това правило е предвидено единствено когато несъответствията се отнасят до данни, съдържащи се в регистъра по чл. 81, ал. 1 от ДОПК. На основание чл. 103, ал. 3 от ДОПК те се отстраняват от служител на съответната териториална дирекция, за което на лицето се изпраща уведомление в 14-дневен срок от отстраняване на несъответствието.

Предвид цитираните разпоредби считам, че няма правна възможност да ползвате отстъпката от 5 на сто, изчислена от Вас в първоначално подадената годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2017 г.

5/5

Вашият коментар