Писмо с Изх. №23-29-5; 25.02. 2020 г.; ; чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, чл. 78, ал. 3 от ППЗДДС, чл. 80 от ППЗДДС; В запитването е изложена следната фактическа обстановка:; Във връзка с п

Изх. №23-29-5
25.02. 2020 г.

чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, чл. 78, ал. 3 от ППЗДДС, чл. 80 от ППЗДДС

В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Във връзка с предстояща смяна на програмен продукт ще бъде променена номерацията на издаваните фактури.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се уведоми НАП за смяната на софтуера и в какъв срок?
2. Следва ли да се уведоми НАП за промяната в номерацията на издаваните документи – фактури, дебитни и кредитни известия?
3. Следва ли да се уведоми НАП за прекратяването на използваните диапазони за номера на издаваните документи?
4. Следва ли да се уведоми НАП за протоколите за ВОП и за начисляване на данъка в други случаи?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи, втори, трети и четвърти въпрос
Разпоредбата на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС определя реквизитите, които следва да съдържат фактурите, издавани от задължените лица, като в т. 2 на цитираната разпоредба е указано, че поредният номер е десетразряден, съдържащ само арабски цифри, базиран на една или повече серии в зависимост от отчетните нужди на данъчно задълженото лице, който идентифицира фактурата уникално.
В чл. 78, ал. 4 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) е посочено, че лицето/клонът на лицето може да определи диапазон от номера, които да се използват от поделението или обекта при издаваните от него документи.
Следва да се има предвид, че този диапазон от номера на издаваните документи не се определя на териториален или софтуерен принцип, а за „обект“ за целите на ЗДДС.
Фактурите, издавани от дружеството трябва да отговарят на посочените разпоредби.
По смисъла на чл. 78, ал. 3 и ал. 4 от ППЗДДС, номерацията на документите не зависи и не се нарушава при изтичането на календарната година. При изчерпване на възможните номера лицето/клонът, след като писмено уведоми териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, започва номерирането отново от „0000000001“. Ако лицето/клонът на лицето има поделения или обекти, същите могат да определят диапазон от номера, които да се използват от поделението /обекта/ при издаваните от него документи. Този диапазон следва да се изчерпва постепенно през следващите периоди. При запълването му се определя нов диапазон.
Предвид изложеното, е видно, че писмено уведомяване на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите следва да се извърши в случаите, когато е изчерпан предварително определеният диапазон от номера от лицето. С други думи, ако е налице предварително зададен диапазон от номера, с оглед на териториален обхват на дейността на лицето, то при промяна в този диапазон следва да се уведоми териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.
По отношение на протоколите за ВОП и протоколи за начисляване на ДДС в други случаи е относима разпоредбата на чл. 80 от ППЗДДС. На основание чл. 80, ал. 2 от ППЗДДС номерата на протоколите са нарастващи без дублиране и пропуски и не зависят от вида на бланката. Всички екземпляри на един и същи протокол носят един и същ номер. Разпоредбата на чл. 80, ал. 3 гласи, че номерацията на бланките на протоколите не зависи и не се нарушава при изтичането на календарната година.
Според текста на ал. 4 ако лицето/клонът на лицето има поделения или обекти, същите могат да определят диапазон от номера, които да се използват от поделението (обекта) при издаваните от него протоколи. Този диапазон следва да се изчерпва постепенно през следващите периоди. При запълването му се определя нов диапазон.
Предвид изложеното, изразеното становище по отношение на задължението за уведомяване на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, в случаите предвидени в ЗДДС и ППЗДДС, важи и за протоколите за ВОП и протоколи за начисляване на ДДС в други случаи.
Въвеждането на нов софтуер не е основание за нарушаване на номерацията на издаваните от дружеството фактури. Водещ в случаят се явява законът, а софтуерът следва да създава условия за прилагането на закона, а не да му противоречи.
Следва да имате предвид, че ако използвания в търговския Ви обект софтуер притежава характеристиките на „софтуер за управление на продажбите в търговския обект“ (СУПТО), във връзка с пилагането на Наредба Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба Н-18), е необходимо да приведете в съответнстие с изискванията на Наредба Н-18този софтуер до 31.07.2020 г., на основание § 75 от ДР на наредбата. Не се допуска след тази дата използването на софтуер, който не е регистриран в електронния публичен регистър на НАП, съгласно чл. 118, ал. 16 от ЗДДС и касов апарт в същия обект, коиот да не са свързани по между си.

5/5

Вашият коментар