Писмо с Изх. № 94-00-48; 14.08. 2020 г.; ЗДДС; чл. 108, ал. 2; чл. 107, т.4; чл. 109, ал.1

Изх. № 94-00-48
14.08. 2020 г.

ЗДДС
чл. 108, ал. 2
чл. 107, т.4
чл. 109, ал.1

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №94-00-48/29.06.2020 г., допълнено с идентификационни данни на дружеството, от чието име е подадено запитването, приети с вх. № 94-00-48#2/13.07.2020 г., във връзка с прилагането разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„………….“ ЕООД е регистрирано по реда на ЗДДС на основание чл. 100 от закона, на 04.11.2019 г., без да е осъществявало дейност. От датата на регистрацията си до момента на изготвяне на запитването е декларирало нулеви резултати в справките – декларации по ЗДДС. Придобило е чрез облагаема доставка недвижим имот – къща за гости, която възнамерява да продаде на физическо лице.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли дружеството да коригира размера на данъчния кредит, ползван при придобиването на имота?
2. Може ли дружеството да бъде прекратено, независимо че е създадено преди осем месеца?
По така установената фактическата обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос:
По силата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Доколкото са налице всички елементи от състава, очертан в тази разпоредба, имотът следва да бъде продаден под формата на облагаема доставка, която да бъде обложена с общата ставка по ЗДДС в размер 20 на сто върху определената данъчна основа. В този случай за дружеството няма да възникне задължение за корекция на ползвания данъчен кредит. Такова задължение би възникнало в случай, че сделката бъде извършена след изтичане на 60 месеца от издаване на разрешението за ползване, при което къщата ще изпълни критерия за сграда, която не е нова, очертан в разпоредбата на §1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност (ДР на ЗДДС). В този случай дружеството може да се възползва от възможността, предвидена в чл. 45, ал. 3 от ЗДДС и да продаде къщата под формата на освободена доставка, при което за него на основание чл. 79, ал. 3 от ЗДДС ще възникне задължение за корекция на размера на ползвания данъчен кредит по регламентираната в разпоредбата формула.
Във връзка с горното следва да бъде отбелязано, че независимо от изтичането на 60 месеца от датата на разрешението за ползване дружеството може да упражни правото си на избор по чл. 45, ал. 7 от закона и да продаде имота под формата на облагаема доставка, при което няма да бъде задължено да коригира ползвания данъчен кредит.
По втори въпрос:
Видно от разпоредбата на чл. 108, ал. 2 от ЗДДС лицата, регистрирани на основание чл. 100 от закона могат да прекратят регистрацията си след изтичане на 12 месеца, считано от началото на календарната година, следваща годината на регистрацията по ЗДДС. Доколкото дружеството е регистрирано на 04.11.2019 г., същото ще може да прекрати по избор регистрацията си по ЗДДС след 31.12.2020 г.
В случай на прекратяване на дружеството ще възникне основание за задължителна дерегистрация по чл. 107, т. 4 от закона. В случай, че прекратяването е с ликвидация, съгласно чл. 109, ал. 1 за дружеството ще възникне задължение за подаване на заявление за дерегистрация в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в 14-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство по чл. 107, освен ако юридическото лице не избере да остане регистрирано до датата на заличаването му от търговския регистър. Към заявлението се прилагат документите, посочени в чл. 77 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
При прекратяване на лицето без ликвидация дерегистрацията се извършва по инициатива на органа по приходите.
Условията за прекратяване на дружеството и заличаването му от търговския регистър са извън пределите на компетентността на НАП.

5/5

Вашият коментар