Изх. №53-00-91
08.06.2020 г.
ЗДДС – чл.66, ал.2, т.2
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“, е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-00-91/22.07.2020 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка:
Училището има сключен договор за доставка на учебници и учебни помагала през м. 04/2020 г. Направено е цялостно авансово плащане през м. 05/2020 г., за което е издадена фактура със ставка на данъка 20 %. Доставката ще се извърши след 01.07.2020 г.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следният въпрос:
Каква е приложимата данъчна ставка на ДДС и как следва да се документира доставката?
Предвид описаната фактическа обстановка, въпросът и относимата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 41, т. 3 от ЗДДС освободени доставки са:
* доставката на учебници, познавателни книжки и учебни комплекти:
– одобрени от министъра на образованието и науката,
– когато същите са доставени от институции в системата на предучилищното и училищното образование по Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО), доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции,
* доставката на учебници, познавателни книжки и учебни комплекти, когато стоките са доставени от висши училища по Закона за висшето образование (ЗВУ).
При условие, че доставката на учебници и учебни помагала, е осъществена от доставчик, различен от посочените в хипотезата на чл. 41, т. 3 от ЗДДС не са налице условията за освобождаване.
С промените в ЗДДС считано от 01.07.2020 г. в новата хипотеза на т. 2 от чл. 66, ал. 2 от ЗДДС е предвидено намалена ставка от 9 % да се прилага за доставка на книги на физически носители или извършвана по електронен път или и двете (включително учебници, познавателни книжки и учебни комплекти, детски книги с илюстрации, за рисуване или оцветяване, печатни или ръкописни нотни издания), различни от публикации, които са изцяло или основно предназначени за реклама, и различни от публикации, които са изцяло или основно съставени от видеосъдържание или аудио-музикално съдържание.
Предвид обстоятелството, че учебници, познавателни книжки, и учебни комплекти се възприемат като вид книга, същите попадат в приложното поле на намалената ставка по чл. 66, ал. 2, т. 2 на ЗДДС. Намалената ставка на данъка се прилага и за книги, чието съдържание е изцяло или основно аудио, различно от музикално. Възможно е при доставката на книга, същата да бъде комплектувана с обща цена с допълнителен артикул, като подвързия, острилка, гума и др. подобни с незначителна стойност, за който при самостоятелна доставка би се приложила стандартната ставка от 20 %. В този случай на основание чл. 128 от ЗДДС за доставката е приложима ставка 9 %.
Съгласно изложената фактическа обстановка, преди влизането в сила на направените изменения в ЗДДС, училището е платило изцяло авансово за доставката, а доставчикът е издал фактура с начислен ДДС със ставка на данъка в размер на 20 %.
Тъй като в ЗИД на ЗДДС липсва преходна разпоредба по отношение на авансови плащания до 30.06.2020 г., за доставки, за които се прилага намалена данъчна ставка и данъчното събитие възниква след тази дата, следва да се приложат правилата на чл. 116 от ЗДДС.
В случая изложен в запитването, при получено цялостно авансово плащане до 30 юни 2020 г. включително и за която данъчното събитие възниква след тази дата, считам, че доставчикът следва да документира доставката чрез издаване на фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката. За доставката се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката по закона, т.е., доставчикът прилага намалената ставка на ДДС от 9 %. Издадената фактура във връзка с полученото цялостно авансово плащане се анулира и за анулирането се издава протокол по чл. 116 от ЗДДС.
По аргумент от чл. 116, ал. 3 от ЗДДС горепосоченото документиране е приложимо и в случая, че доставката е освободена съгласно чл. 41, т. 3 от ЗДДС
Дори ако корекцията на фактурирания данък е извършена с издаване на кредитно известие, същата следва да се приеме като допустима.
В този смисъл е и изразеното становище на зам. изпълнителния директор на НАП с изх. №20-00-100/29.06.2020 г., което може да бъде намерено на интернет страницата на НАП – www.nap.bg.