Изх. №53-04-1093
14.11.2019 г.
чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ
чл. 23, т. 1 от ЗДДФЛ
чл. 31, ал. 1 от ЗДДФЛ
чл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ
чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ
чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ
През 2019 г. придобивате доходи от наем на недвижим имот в гр. …. С експертно решение на ТЕЛК №……….., издадено на ………….2015 г., Ви е определена степен на трайно намалена работоспособност 63 на сто и срок на инвалидност три години. Посочвате, че имате 5 броя издадени експертни решения от ТЕЛК, считано от 2004 г.
Поставен е следният въпрос:
Законосъобразно ли е да ползвате данъчно облекчение за намалена работоспособност по чл. 18 от ЗДДФЛ за 2019 г.?
Съгласно чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920,00 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. На основание чл. 23, ал. 1 от ЗДДФЛ данъчното облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Съгласно §10а, ал. 3 от ПЗР на ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2012 г., лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), както и лицата, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от КСО, в срока на решението на ТЕЛК/НЕЛК, ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон, независимо от определения в експертното решение срок.
Видно от фактическата обстановка, установената намалена работоспособност от 63 на сто на дата ………..2015 г., е след навършване на възрастта Ви за придобиване право на пенсия по чл. 68 от КСО.
Следователно, при условие че не се установят промени в нормативната уредба, при авансовото и годишното облагане на доходите Ви от наем, придобити след 31 декември 2018 г., имате право да ползвате данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, като за упражняването на това Ви право не е необходимо ново решение на ТЕЛК.
Съгласно чл. 23, т. 1 от ЗДДФЛ данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от същия закон, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. В конкретния случай „валидно“ е решението на ТЕЛК, издадено Ви на ……………2015 г.
С разпоредбата на чл. 21 от ЗДДФЛ е въведена поредност за ползване на данъчните облекчения по чл. 18, ал. 1, чл. 19, ал. 1 и чл. 20. Посочените данъчни облекчения се приспадат в следната последователност:
– от сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36 (трудови правоотношения, друга стопанска дейност, наем, прехвърляне на права или имущество, доходи от други източници).
– от годишната данъчна основа по чл. 28, ал. 1 от ЗДДФЛ – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и за доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а (регистрирани земеделски стопани, избрали да се облагат като ЕТ).
Следва да се посочи, че доходите от наем подлежат на авансово и годишно облагане. Съгласно чл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на годината и подлежащ на облагане с данък върху годишната данъчна основа, намален с удържаните или внесени за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920,00 лв.
Тъй като в запитването не сте предоставили информация за платеца/платците на доходите от наем, следва да имате предвид, че в случаите, когато платец на доходите от наем е предприятие или самоосигуряващо се лице, задължено да удържа и внася авансов данък за изплатения доход от наем, то може да удостоверите степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, като представите копие от него еднократно пред платеца на дохода. Облагаемият доход от наем се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи (чл. 31, ал. 1 от ЗДДФЛ).
Доколкото не получавате други облагаеми доходи, дължите авансов данък след като облагаемият Ви доход от наем, придобит от началото на данъчната година, превиши 7920,00 лв. (чл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ). Съгласно чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто. За доходите от наем, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, не се удържа и внася авансов данък, освен ако писмено декларирате пред предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на дохода, че желаете удържане на данък (чл. 65, ал. 13 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2019 г., предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 44 сметка за изплатени суми по образец, която предоставя на лицето, придобило дохода, или на упълномощено лице. На основание чл. 45, ал. 5 и ал. 8 от ЗДДФЛ при поискване от Ваша страна предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на дохода от наем, издава служебна бележка по образец за изплатения през годината доход и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски в 14-дневен срок от датата на поискването й.
В случаите, когато платецът на доходите от наем е физическо лице, Вие следва да определяте и внасяте авансов данък след като облагаемият Ви доход от наем, придобит от началото на данъчната година, превиши 7920,00 лв. Авансовият данък се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което сте придобили доходите, за които е дължим данък. В същия срок следва да подавате и декларация за дължими данъци по чл. 55 от ЗДДФЛ (образец 4001). Декларацията се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния Ви адрес. Дължимият авансов данък се внася в държавния бюджет по сметка на същата дирекция. Не се внася авансов данък за доходи от наем, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Когато за придобитите доходи от наем през съответното тримесечие не следва да внасяте авансов данък (в т.ч. и тримесечията, през които облагаемият Ви доход от наем не е превишил 7920,00 лв.), декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ не се подава.
На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ придобитите през данъчната година доходи от наем задължително се декларират в годишната данъчна декларация, като за целта се попълва Приложение №4 на декларацията и към нея се прилагат указаните по-горе документи.
Следва да имате предвид, че данъчните облекчения се ползват, при условие че нямате подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.