Писмо с Изх. №53-04-594/ 17.08. 2017 г.; чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС

Изх. №53-04-594/ 17.08. 2017 г.
чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-04-594/07.08.2017 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„М“ ЕООД е с предмет на дейност „друго застраховане, без животозастраховане“. Дружеството има намерение да осъществява втора дейност – Рент-а-кар. За тази цел „М“ ЕООД е сключило предварителен договор за покупко-продажба на лек автомобил, след закупуването на който същият ще бъде отдаван под наем с договор за срок от 5 г.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Има ли „М“ ЕООД право на приспадане на данъчен кредит за покупката на лекия автомобил ако същият се използва само за отдаване под наем?
Предвид описаната фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Правото на данъчен кредит, регламентирано в чл. 69 от ЗДДС, е налице, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки.
Ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 70 от ЗДДС. Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил, а съгласно т. 5 правото на приспадане на данъчен кредит не е налице и когато стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4.
Изключенията от правилата на чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5 са посочени в чл. 70, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно цитираната разпоредба правото на приспадане на данъчен кредит е налице, когато:
1. превозните средства по ал. 1, т. 4 се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;
2. превозните средства по ал. 1, т. 4 са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности);
3. стоките или услугите са предназначени единствено за препродажба (търговски наличности), включително след преработка;
4. стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 1;
5. превозните средства по ал. 1, т. 4 и стоките или услугите по ал. 1, т. 5 се използват и за дейности, различни от посочените в т. 1 – 4, в случаите, когато една или повече от изброените в т. 1 – 4 дейности са основна дейност за лицето; в тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.
Предвид изложеното, ако лекият автомобил ще се използва единствено за доставки на услуги по отдаване под наем, то дружеството ще има право на приспадане на данъчен кредит, предвид разпоредбата на чл. 70, ал. 2, т. 1 и 4 от ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

5/5

Вашият коментар