Писмо с Изх. №53-04-744; 07.10 2020 г.; ЗДДС –чл.113; ЗКПО- чл.10

Изх. №53-04-744
07.10 2020 г.
ЗДДС –чл.113
ЗКПО- чл.10

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх.№53-04-744/24.09.2020 г. във връзка с прилагането разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество осъществява дейност по професионална поддръжка и управление на етажни собствености (ЕС), с които има сключени договори и получава ежемесечно възнаграждение. Платените суми от собствениците на самостоятелните обекти в ЕС са за:
* такса професионален домоуправител, за която дружеството издава фактура всеки месец за извършената услуга по поддръжка и управление;
* фонд „Ремонт и обновяване”, който е задължителен съгласно Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС);
* режийни разходи за покриване на електроенергия, асансьор, асансьорен сервиз почистване и др.
Платените суми от собствениците на самостоятелните обекти в ЕС са по банков път, чрез Ипей АД, Изипей АД и в брой. При получаване сумите в брой се издава фискален бон с департамент „професионален домоуправител“ за събраната такса и фискален бон с департамент „етажната собственост“ за събраните суми за фонд „Ремонт и обновяване” и режийните разходи.
В тази връзка искате потвърждение, че нямате задължение да издавате фактура за събираните от дружеството суми за фонд „Ремонт обновяване” и за режийните разходи.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Признават ли се за данъчни цели за разход на юридическите лица – собственици на имоти платените суми за фонд „Ремонт и обновяване” и за режийните разходи въз основа на документ за направеното плащане – фискален бон с департамент „Етажната собственост“ или платежно нареждане от за извършения превод, решение от общото събрание на собствениците на ЕС, където е упоменато размера на съответните плащания и и документ за собственост или за наем?
В разпоредбата на чл. 11, ал. 1, т. 5 и 7 от ЗУЕС, като правомощия на общото събрание са посочени определяне на размера на паричните вноски за разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата и на размера на паричните вноски във фонд „Ремонт и обновяване”. В § 1, т. 11 от ДР на ЗУЕС като „разходи за управление и поддържане“ са дефинирани разходите за консумативни материали, свързани с управлението, за възнаграждения на членовете на управителните и контролните органи и за касиера, както и за електрическа енергия, вода, отопление, почистване, абонаментно обслужване на асансьор и други разноски, необходими за управлението и поддържането на общите части на сградата.
Паричните вноски, извършени от собствениците за покриване на разходите за поддържането на общите части на сградата, за фонд „Ремонт и обновяване“, както и за т. нар. „полезни разходи“ (§ 1, т. 12 от ДР на ЗУЕС) не са елемент на възнаграждението за управление.
Взаимоотношенията между дружеството – професионален домоуправител (неговото възнаграждение) и собствениците, следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч). Първичният счетоводен документ следва да съдържа информацията посочена в чл. 6, ал. 1 от ЗСч, в т.ч. предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция.
При изпълнението на задълженията си за управление и поддръжка на ЕС дружеството осъществява независима икономическа дейност, като предоставя облагаеми доставки на услуги срещу възнаграждение.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от закона. По силата на чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС, когато получател на услугите е данъчно незадължено физическо лице, за тях може да не се издава фактура, а за целите на облагането с ДДС на тези доставки, се съставя отчет по реда на чл. 119 от закона.
Данъчната основа на доставката на извършваните услуги по управлението на ЕС е определеното от общото събрание възнаграждение.
На основание чл. 26, ал. 5, т. 4 от ЗДДС сумите, определени от общото събрание за покриване на разходи, необходими за поддръжка, ремонт и реконструкция на общите части в сградата, не се включват в данъчната основа на извършваната доставка на услуга по управлението на ЕС, когато тези суми са посочени изрично в счетоводството на дружеството.
Събраните суми за фонд „Ремонт и обновяване” и сумите за режийни разходи са чужди средства и не представляват приход при заплащането им, нито разход за дружеството, когато се разплаща с доставчиците на ел.енергия и вода, поддръжка на асансьор, ремонти, обновяване и други (т. 2 от НСС 18 „Приходи“).
Въпросът за признаването на разходи при юридическите лица – собственици или наематели касае правата и задълженията на трети лица, които остават анонимни. Предвид горното, Ви уведомявам, че заинтересованите лица могат да получат становище по интересуващите ги въпроси след като се идентифицират като задължени лица и изложат максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства, имащи значение за тяхното облагане.
По принцип, за да бъде признат даден разход за данъчни цели, той следва да е свързан с дейността, да е документално обоснован и да не попада в изрично изброените от ЗКПО хипотези, при които възниква данъчна постоянна разлика, в т.ч. да не е извършен с цел отклонение от данъчно облагане по смисъла на глава четвърта от ЗКПО и/ или на скрито разпределение на печалба съгласно § 1, т. 5 от ДР на ЗКПО.
Понятието „документална обоснованост” е дефинирано в чл. 10 от ЗКПО. По силата на ал. 1 от същата правна норма счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. Счетоводен разход се признава за данъчни цели и когато в първичен счетоводен документ липсва част от изискуемата информация по ЗСч, при условие че за липсващата информация са налице документи, които я удостоверяват (чл. 10, ал. 2 от ЗКПО).
ЗКПО и ЗСч не съдържат изисквания за конкретна документация относно стопанските операции. Съгласно чл. 23 от ЗУЕС управителят на ЕС организира изпълнението на решенията на общото събрание. В цитираната разпоредба са посочени документите, които изготвя и съхранява, сред които са протоколна книга, книга за входяща и изходяща кореспонденция, книга за приходите и разходите, планове, отчети за изпълнение и други. Управителят се отчита ежегодно с доклад пред общото събрание.
От гореизложеното е видно, че в ЗУЕС са посочени документите, с които се удостоверяват взетите решения на общото събрание, както и изпълнението им.
Що се касае до документирането на взаимоотношенията между дружеството домоуправител и собствениците във връзка с паричните вноски във фонд „Ремонт и обновяване“, е необходимо да се отбележи, че за целите на прилагане на ЗКПО, същите следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч.

5/5

Вашият коментар