Писмо с Изх. Изх. №53-00-56 ; 09.04.2021 г. ; ЗКПО – § 1, т. 21 от ДР;  чл. 44; чл. 196 

Изх. №53-00-56                                           
09.04.2021 г.       
ЗКПО – § 1, т. 21 от ДР;  чл. 44; чл. 196       

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ е постъпило Ваше писмено запитване, прието с №53-00-56/23.03.2021 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество има намерение да търгува ценни книжа – акции и деривати на американските борси. Като посредник ще се ползва Zimtra Asset Management SEZC, дружество базирано на Каймановите острови. Платформата, чрез която ще се осъществяват сделките е Sterling Trader Pro на Sterling Trading Tech, с директен достъп до пазара.
Ще се търгуват основно Special Purpose Acquisition Companies (SPACs), като всяка една такава компания има 3 типа финансови инструмента:
* Class A Commun Share – Обикновени акции.
* Warrant – Опции за закупуване на обикновени акции на компанията след сливането.  
* Unit – Съдържащи същевременно 1 брой обикновена акция и част от опция. 
Ще се търгуват и фондове (ETFs – Exchange-Traded Funds), привилегировани акции и облигации.
Дружеството не е инвестиционен посредник и няма лиценз за извършване на такава дейност.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос: 
Търгуваните акции, опции и деривати попадат ли в обхвата на § 1 т. 21 на Допълнителните разпоредби на ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно § 1, т. 21 от ДР на ЗКПО „Разпореждане с финансови инструменти“ за целите на чл. 44 и чл. 196 от закона са сделките:
а) (доп. – ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. – ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., изм. – ДВ, бр. 15 от 2018 г., в сила от 16.02.2018 г.) с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 152, ал. 1 и 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ); „права“ за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на ЕС, или в държава – страна по Споразумението за ЕИП;
в) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от национални инвестиционни фондове, допуснати за публично предлагане в страната; за обратно изкупуване се смята и разпределението на парични средства при ликвидация на национални инвестиционни фондове от затворен тип;
г) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава 11, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на ЕС, или в държава – страна по Споразумението за ЕИП;
д) (нова – ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) с акции, извършени на пазар на трета държава, който се счита за еквивалентен на регулиран пазар и за който Европейската комисия е приела решение относно еквивалентността на правната и надзорната уредба на третата държава в съответствие с Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (Директива 2009/65/ЕО).
„Дялове на колективна инвестиционна схема“ са финансови инструменти,
издадени от колективна инвестиционна схема, които изразяват правата на техните
притежатели върху нейните активи. Дялове на колективна инвестиционна схема
означава и акции на колективна инвестиционна схема. „Колективна инвестиционна схема“ е предприятие, организирано като инвестиционно дружество, договорен фонд или дялов тръст, получило разрешение за извършване на дейност съгласно Директива 2009/65/ЕО (§ 1, т. 4 и т. 10 от ДР на Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране).
Съгласно чл. 44, ал. 1 от ЗКПО при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се намалява с печалбата от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 21 от ДР на ЗКПО, определена като положителна разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на тези финансови инструменти. Изречение първо не се прилага за печалби от източник в чужбина, по отношение на които в спогодба за избягване на двойното данъчно облагане е предвиден метод за избягване на двойното данъчно облагане „освобождаване с прогресия“. По силата на ал. 2-ра на същия член, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със загубата от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 21 от ДР, определена като отрицателна разлика между продажната цена и документално доказаната цена на придобиване на тези финансови инструменти”.
На основание чл. 196 от ЗКПО доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 21 от ДР на ЗКПО не се облагат с данък при източника.
С оглед изложеното до тук облекченията, регламентирани в чл. 44 и чл. 196 от ЗКПО, се прилагат само по отношение на резултата от сделки с изрично посочените в § 1, т. 21 от ДР на ЗКПО финансови инструменти.
ETF е финансов инструмент, който представлява съвкупност от акции на много компании. Притежаването на 1 дял от някой ETF, не означава притежание на част от всяка акция поотделно. По-скоро е налице експозиция към представянето на акциите на всички тези компании.
Корпорацията за придобиване със специална цел (SPAC) акумулира пари от инвеститори с единствената цел да придобие друга компания или компании. SPAC са структурирани така, че инвестиционните средства да се държат под формата на ценни книжа, докато ръководството се стреми да идентифицира сделка, което означава, че инвестиционните средства не могат да бъдат изразходвани. Спонсорите на SPAC вземат такса, след като сделката приключи, обикновено под формата на 20% дял в придобиваната компания.
Предвид характеристиките на визираните в запитването финансови операции със SPAC и ETF, извършени на американски борси, същите не попадат в обхвата на § 1, т. 21, букви „а”-„г“ от ДР на ЗКПО.
Сделките с акции (на дружества), извършени на пазара на трета държава (в случая САЩ), който пазар е еквивалентен на регулиран пазар, съгласно Решение за изпълнение (ЕС) 2017/2320 на Комисията от 13 декември 2017 г. относно еквивалентността на правната и надзорна уредба на САЩ за националните борси за търговия на ценни книжа и алтернативните системи за търговия в съответствие с Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, при условие че са извършени на пазарите изрично посочени в Приложението към регламента.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Scroll to Top