Писмо с Изх. прилагане разпоредбите на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и из

Изх. № М-94-А-556
Дата: 02.07.2020 год.
ДР на ЗДДС, § 1, т. 84;
ДР на Наредба № Н-18/2006 г., § 1, т. 19.

ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

В Централно управление на Националната агенция за приходите е получено по електронен път Ваше запитване, което е заведено в общия деловоден регистър с вх. № М-94-А-556/03.12.2019 г.
В писмото е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество използва СУПТО (ERP-система) и разполага с три търговски обекта, в които се приемат плащания в брой.
1.Обект магазин, в който има СУПТО
2.Обект офис, в който има СУПТО
3.Отдалечен сезонен обект с ФУ без интернет връзка и без софтуер в търговския обект.
Издадените фискални бонове от ФУ в сезонния обект се въвеждат ръчно в СУПТО в офиса на фирмата.

В тази връзка е поставен следният въпрос:
Какъв е редът за отразяване на продажбите от сезонния обект в СУПТО, за да са спазени изискванията на наредбата?
Предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище:
Наредба №Н-18/2006 г. не въвежда изискване едно задължено лице да използва софтуер за управление на продажбите (СУПТО) във всичките си търговски обекти.
В случай че в търговски обект не се използва софтуер, който попада в обхвата на определението за софтуер за управление на продажбите в търговски обект съгласно т. 84 от §1 на Допълнителните разпоредби (ДР) от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и определението за управление на продажбите чрез СУПТО съгласно т. 19 от §1 на ДР от Наредба №Н-18/2006 г., то в този обект може да се използва касов апарат от типа електронен касов апарат с фискална памет (ЕКАФП). Едновременно с това в друг търговски обект на същото задължено лице може да се използва СУПТО, който да управлява фискалното/ите устройство/а в обекта.
В случая задълженото лице обединява продажбите, като извършените продажбите от сезонния обект без СУПТО се отразяват в СУПТО. Така направените продажби е допустимо да се отразят в софтуера – всяка индивидуално или като една обща продажба, съдържаща всички продадени артикули със съответните брой и цена. При посоченото отразяване в СУПТО трябва да се генерира УНП (за общата или отделните продажби) съгласно изискванията, като въведените продажби следва да се приключат в софтуера без издаване на фискален бон. За целта СУПТО следва да предоставя възможност служителят да приключи продажбите, за които вече е издаден ФБ от ФУ, чрез вид плащане, рефериращо към индивидуалния номер на ФУ, на което са издадени фискалните бонове.
Необходимо е да имате предвид, че съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) лицата следва да посочват идентификацията и адреса си за кореспонденция в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите. Съгласно чл. 84, ал. 1 идентификацията включва името/наименованието, адреса по чл. 8 от ДОПК и ЕИК/ЕГН. Идентификацията на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица се извършва чрез единен идентификационен код (ЕИК) БУЛСТАТ, а на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистър – чрез единен идентификационен код (ЕИК), определен от Агенцията по вписванията. Едноличните търговци се идентифицират чрез единен граждански номер (ЕГН), съответно личен номер на чужденец (ЛНЧ), и чрез единен идентификационен код (ЕИК), определен по реда на Закона за търговския регистър.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

5/5

Вашият коментар