получено запитване във връзка с прилагането на Наредба №Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, изм. и доп. ДВ. бр. 80 от 28.09.2018 г. (Наредба №Н-18/2006 г.)

Изх. № 26-Д-765
Дата: 06.11.2019 год.
Наредба № Н-18, чл. 26, ал. 1;
Наредба № Н-18, чл. 32, ал. 1.

ОТНОСНО: получено запитване във връзка с прилагането на Наредба №Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, изм. и доп. ДВ. бр. 80 от 28.09.2018 г. (Наредба №Н-18/2006 г.)

В Централно управление на Национална агенция за приходите (ЦУ на НАП) е получено Ваше писмо, заведено с вх. №26-Д-765/08.10.2019 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
„…..“ ООД притежава Лиценз за общността за изрършване на международен автомобилен превоз на пътници №…. и лиценз за извършване на провез на пътници на територията на Република България № ….. Всяко продажба на автобусен билет се регистрира и отчита при спазване на Наредба №Н-18/2006 г. и съобразно Закона за автомобилните превози (ЗАП).
Съгласно чл. 1, ал. 2 от Постановление № 66 на Министерски съвет от 15.04.1991 г. за определяне минимални размери на намаленията на превозните цени по автомобилния транспорт на някои групи граждани, децата до 7 навършени години пътуват безплатно и с превозен документ – карта за безплатно пътуване по вътрешноградския и билет с нулева стойност по междуселищния автомобилен транспорт, а децата от 7 до 10 навършени годин с 50% намаление от цените на билетите за пътуване по междуселищния автомобилн транспорт. Разпоредбите са задължителни за всички превозвачи, които извършват превози на пътници срещу заплащане без таксиметровите, специализираните и случайните превози. Предвидените намаления в цените и безплатните пътувания по чл. 1 от Постановление № 66 на МС са за сметка на превозвачите, като държавата ни компенсира до размера на определените за тази цел средства в държавния бюджет.
Според Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози по автомобилиня транспорт, билетите за пътнически превоз на деца до 7 навършени години и от 7 до 10 навършени години по междуселищния автомобилен транспорт в страната се издават по реда на ЗАП срещу представяне на копие от акт за раждане на децата до 7 навършени години и ученическа карта/книжка за децата от 7 до 10 навършени години. Съгласно чл. 38, ал. 4 от същата наредба, стойността на издадените билети с нулева стойност на децата до 7 навършени години по междуселищния транспорт се компенсира на превозвачите ежемесечно въз основа на предоставена в общината – възложетил на превоза, опис – сметка за броя и равностойността им по действащата тарифа на превозвача и към опис – сметките за съответния месец за съответния месец и броя и равностойността на издадените билети с нулева стойност, като превозвачът прилага и дубликати на билетите.
Наредба №Н-18/2006 г. не съдържа разпоредба, допускаща издаване на фискален бон за продажба с нулева стойност, т.е. такава опция според приложимото законодателелство в областта на регистрирането и отчитането на продажбите не е налице.“
В тази връзка поставяте следния въпрос:
„По какъв начин следва да издадем билет с нулева стойност при спазване разпоредбите на Наредба №Н-18/2006 г., ЗАП, Постановление № 66 на МС от 15.04.2019 г. и Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози по автомобилния транспорт?“
Съобразявайки действащата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 във връзка с чл. 10, ал. 2 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:

Съгласно чл. 26, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. фискалната касова бележка, издадена от фискално устройство (ФУ), трябва да е четима, да съответства на образеца съгласно приложение №1 и да съдържа задължителните реквизити, изброени в т.1 – т.17 на същата алинея. В съответствие с чл. 26, ал. 1, т. 7 фискалната касова бележка задължително трябва да съдържа наименование на стоката/услугата, код на данъчната група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги.
Разпоредбата на чл. 32, ал.1 от Наредба №Н-18/2006 г. регламентира, че при продажба по цена с отстъпка или надбавка, регистрацията във фискалното устройство се извършва по обявената цена, след което се извършва операция „процентна или стойностна отстъпка или надбавка“.
В описания от Вас случай, при издаване на билети чрез фискално устройство за превоз на деца, за които се ползват намаления, продажбата следва да се регистрира по обявената цена за съответния маршрут, след което да се извърши процентна или стойностна отстъпка.

ЗАМ. Изпълнителен Директор на НАП:

(ПЛАМЕН ДИМИТРОВ)

Оценете статията

Вашият коментар