прилагане на Наредба № Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.)

Изх. № 24-38-42
Дата: 28.02.2019 год.
ЗДДС, чл. 118, ал. 1;
Наредба № Н-18, чл. 29.

ОТНОСНО: прилагане на Наредба № Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.)

В Централно управление на Националната агенция за приходите, е постъпило Ваше запитване, заведено с вх. № 24-38-42 от 03.10.2018 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Като дружество, регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), чиято дейност е проектантска къща, притежаващо недвижим имот, възнамерявате да отдавате същия под наем чрез платформата на …, подразделение в Ирландия, което за целите на данъка върху добавената стойност има номер, издаден от Ирландия. Освен това дружеството отговаря на изискванията за „хотелиер“, регламентирани в Закона за туризма.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Необходимо ли е дружеството да регистрира и отчита чрез фискално устройство получените от отдаването под наем, чрез платформата на …, суми?
С оглед изложеното в писмото и относимите нормативни разпоредби, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Общото правило, намерило израз в нормата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, задължава всяко лице (регистрирано и нерегистрирано по реда на закона) да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Задължението е налице и при плащане, извършено с дебитна или кредитна карта, без значение дали същото е извършено чрез физически или виртуален ПОС.
С оглед спецификата на условията за получаване на плащания, всеки член, който приема плащания за услуги, предоставяни чрез платформата … (наемодател), назначава компанията … … да действа като агент за събиране на плащания от името на Предоставящия член (наемодател), които са направени от Купуващия член (наемател), да приема средства от членовете, които купуват услуги (наематели), без да е страна по споразумението между страната-купувач на услугата и страната, предоставяща услугата. След получаване на плащането … …. е отговорна за превеждане на сумата към Предоставящия член (наемодател). В случай че … … не изплати на Предоставящия член (наемодател) сумата за предоставената услуга, същият има право да държи сметка за това пред … ….., а не към страната-купувач на услугата.
Видно от определения ред за плащане, доколкото … ……. събира плащанията на Предоставящия член (наемодател), следва да се приеме, че същият извършва действия по събиране на суми от името и за сметка на друго лице. В тази връзка нормата на чл. 29 от Наредба № Н-18 предвижда, че при извършване на дейност като комисионер от чуждо име и за чужда сметка или събиране на суми от името и за сметка на друго лице продажбите се регистрират чрез фискално устройство на доверителя или на фискално устройство на посредника. Компанията … ……, с която се сключва договор за платежни услуги, осъществява дейността чрез дъщерни дружества, чиято регистрация може да бъде в САЩ, Великобритания, Китай, Индия или Австралия и сключването на договор със съответното дъщерно дружество зависи от държавата, в която възложителят (наемодателят) пребивава. Тъй като регистрацията на компанията … ……, както и на нейните дъщерни дружества, не е територията на Република България, то разпоредбите Наредба № Н-18 и в частност на чл. 29 от същата не се приложими спрямо дейността им поради териториалното действие на посочения нормативен акт. Предвид това, че Предоставящият член (наемодател) не приема директно плащане за предоставяната хотелска услуга и доколкото … …… събира тези плащания от негово име, които впоследствие изплаща по банков път, за Предоставящия член (наемодател) не би възникнало задължение за регистриране и отчитане на продажбата на тази услуга чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство.
Настоящото становище се позовава на предоставените към запитването условия на разплащане, поместени и на уебсайта на … (в превод на български език). В случай че същите бъдат променени, настоящото становище би могло да не бъде приложимо към друга фактическа обстановка.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар

прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

ОТНОСНО: прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ … постъпи Ваше писмо с вх. № 94-00-149/ 21.06.2019 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Регистрирана сте в Агенцията по вписванията като лице, упражняващо свободна професия – масажист. Ползва се под наем помещение – студио за масажи. Дейността се осъществява с личен труд и се плаща патентен данък на общината.
Съгласно разпоредбите на чл. 4, т. 8 от Наредба №Н-18/2006 г., лицата упражняващи свободна професия не са длъжни да регистрират извършените продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.
Съгласно определението на §1, т. 29 от Допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за „лица, упражняващи свободна професия“ е необходимо едновременното изпълнение на следните условия:
* Осъществяване за своя сметка на професионална дейност,
* Да няма регистрация като едноличен търговец,
* Самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Поставен е следният въпрос:
Задължително ли е лицето да има касов апарат /ФУ/ или е достатъчно да се издават първични счетоводни документи, като ръчни касови бележки и/или фактури за отчитане на приходите от дейността?
Предвид изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин /Наредба № Н-18/2006 г./, не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва дейност на лица, упражняващи свободна професия.
Съгласно §1, т. 7 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г., „лица, упражняващи свободна професия“ са тези по смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Както е посочено и в писменото запитване, в §1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ е посочено, кои са лица, упражняващи свободна професия, а именно: „лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
За целите на Наредба № Н-18/2006г. следва да се има предвид, че само ако лицето отговаря кумулативно на горепосочените нормативни критерии / осъществява за своя сметка професионална дейност; не е регистрирано като едноличен търговец и е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване /, може да се счита, че е лице, упражняващо свободна професия по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ във връзка с § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ. Само в този случай, същото ще бъде освободено от задължението да регистрира и отчита продажбите чрез фискално устройство, като на основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ следва да се издават документи за придобитите доходи.

Оценете статията

Вашият коментар