прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, коит 251

Изх. № М-26-А-99
Дата: 05.11.2019 год.
ДР на ЗДДС, § 1, т. 84;
Наредба № Н-18, чл. 52а;
ДР на Наредба № Н-18, § 1, т. 19;
Наредба № Н-18, Приложение № 29.

ОТНОСНО: прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

Предоставям Ви отговори на въпроси, свързани измененията в Наредба № Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.), които сте поставили във Ваше писмо, заведено с вх. №М-26-А-99/15.03.2019 г.
Поставени са следните въпроси относно Приложение № 29 към чл.52а:
Въпрос №1:
Дружеството има 2 оператора А и В в СУПТО (като модул от web базиран S…..S). Оператор B има фискално устройство и може да прави продажби в брой и по банков път. Оператор А може единствено да прави продажби по банков път, тъй като няма връзка с ФУ. Необходимо ли е да се генерира УНП за продажба от оператор А, при условие, че част от УНП е индивидуален номер на ФУ, а той няма такова и извършва продажби само по банков път? Необходимо ли е да се генерира УНП, при условие, че продажбата се извършва по банков път от оператор В?
Отговор:
Съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) „софтуер за управление на продажби в търговски обект“ е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.
Съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба №Н-18/2006 г., „управление на продажбите“ чрез използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект е процес по автоматизирана обработка на информация за извършване на продажби на стоки или услуги, включващ проследяване на движението на стоките или изпълнението на услугите от заявяването им до тяхното предоставяне и/или извършване на плащане.
При работа със софтуер за управление на продажбите (СУПТО) по смисъла на ДР на ЗДДС и ДР на Наредба № Н-18/2006 г., задължително изискване е софтуерът да бъде свързан с фискално устройство и да се генерира уникален номер (УНП) на всички продажби, независимо от начина, по който ще бъдат заплатени. (). Това означава, че следва да се генерира УНП и в случаите, когато плащането се осъществява по банков път.
Въпрос №2:
Възможно ли е ФБ с УНП от СУПТО да бъде прикрепян към фактура, разпечатана на принтер в формат А4? Задължително ли е фактурите да бъдат разпечатвани само от ФУ, защото в повечето случаи стават прекалено дълги?
Отговор:
Наредба № Н-18/2006г. не въвежда задължение фактурите да бъдат разпечатвани от фискално устройство (ФУ). Редът и начинът за издаването на фактурите е в правомощията на задълженото лице при спазване на нормативните разпоредби, предвидени в данъчните закони.
Въпрос № 3:
В т. 18.9 задължителни ли са всички таблици с номенклатури и съответно техните реквизити, при условие че СУПТО (като модул от web базиран S……..S) не разполага с такива или разполага частично (не с всички реквизити)?
Отговор:
В Приложение №29 са разписани изискванията към софтуерите за управление на продажбите в търговски обекти. В т. 18 е указано, че софтуерът следва да осигурява чрез потребителски интерфейс визуализация и експорт на данни от базата данни в табличен вид, файлов формат XLS/XLSX или CSV, при прилагане на следните филтри: За търговец (при S……S); За период (от дата до дата) и/или За търговски обект (всички или конкретно посочен), и/или За ФУ, на което са регистрирани продажбите (всички ФУ или конкретно ФУ), и/или За работно място (всички или конкретно посочено), и/или за оператор (всички или конкретно посочен).
Предвидена е и минимална структура на данните, изброена в т. 18.9. Следва да се има предвид, че се допуска предоставянето на алтернативни номенклатурни таблици, които като обхват на съдържащата се в тях информация съответстват на посочените в т. 18.9.

ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Оценете статията

Вашият коментар