Изх. № М-26-К-84
Дата: 22.01.2020 год.
ДР на ЗДДС, § 1, т. 84;
Наредба №Н-18/2006 г., чл. 3, ал. 1;
ДР на Наредба №Н-18/2006 г., § 1, т. 19.
ОТНОСНО: прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)
Предоставям Ви отговори на въпроси, свързани с измененията в Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.), които сте поставили във Ваше писмо, заведено с вх. №М-26-К-84/18.02.2019 г.
Фактическа обстановка: Фирмата използва счетоводен софтуер. Същият следи количества, цени, движения на стоки, фактуриране на СМР. Понякога се купуват и завеждат строителни материали с цел продажба. Плащанията се осъществяват единствено по банка.
Въпрос №1:
Трябва ли счетоводната програма да отговаря на изискванията за СУПТО и да бъде декларирана в НАП ?
Отговор:
Следва да се има предвид, че от значение е функционалността на използвания софтуер, а не работното наименование, с което потребителите го определят като „счетоводен“, „складов“, „фактурен“ или друг.
Съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) „софтуер за управление на продажби в търговски обект“ е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.
Съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба №Н-18/2006 г., „управление на продажбите“ чрез използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект е процес по автоматизирана обработка на информация за извършване на продажби на стоки или услуги, включващ проследяване на движението на стоките или изпълнението на услугите от заявяването им до тяхното предоставяне и/или извършване на плащане.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Предвид изложеното в запитването, ако приемате единствено и само плащания, за които не е налице задължение за издаване на фискален бон, то цитираният софтуер няма да попада в определението за СУПТО съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, в които в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка, различна от посочената, позоваването на разпоредбата в чл. 17, ал. 3 от ДОПК е неприложимо.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/