прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).

Изх. № М-26-И-286
Дата: 30.10.2019 год.
Наредба №Н-18, чл. 26, ал. 1, т. 8;
Наредба №Н-18, чл. 26, ал. 1, т. 17;
Наредба №Н-18 чл. 52а.

ОТНОСНО: прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).

Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № М-26-И-286/10.12.2018 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Описана е организацията на работа в магазин с няколко търговски представителя, които консултират и обслужват клиентите. Въпросните представители създават документ за продажба и го приключват, като документът може да бъде фактура или стокова разписка. Клиентът отива на каса, където плаща в брой, с кредитна/дебитна карта, частично в брой и частично с карта или по банка. Касиерът издава фискален бон (един или няколко) спрямо метода на плащане, след което клиентът получава стоката от складов работник.
В тази връзка въпросите Ви по същество са:
1. В момента на създаване на продажбата не е ясно клиентът как точно ще плати, поради което дали е допустимо на документа за продажба като метод за плащане да са отбелязани плащания: „в брой/по банка“ и касиера да маркира избрания метод на плащане? В тази връзка разрешено ли е на този етап системата да генерира УНП и да бъде подаден към касовия апарат?
2. При извършване на частично плащане, като една част е заплатена в брой, а друга с дебитна/кредитна карта, какво трябва да бъде изписано в редовете на касовия бон?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по зададените от Вас въпроси:
На основание чл. 26, ал. 1, т. 17 от Наредба № Н-18/2006 г. фискалната касова бележка трябва да съдържа уникален номер на продажбата (УНП), съгласно Приложение № 29, когато в търговския обект се използва СУПТО.
Съгласно т. 9 от Приложение № 29 към чл. 52а от Наредба № Н-18/2006 г. при въвеждане в софтуера на информация за продажба, същият генерира УНП. Предвид изложеното в запитването УНП следва да се формира при приемане на заявката от търговските представители. При извършване на плащане по въведена в софтуера продажба, за което съгласно изискванията на Наредба № Н-18/2006 г. следва да бъде издаден фискален бон, софтуерът задължително подава към фискалното устройство УНП за включването му във фискалния бон. Наредба №Н-18/2006 г. не изисква в момента, в който в софтуера се въвежда информация за продажба и се генерира уникалният й номер (УНП), да е известен начинът, по който продажбата ще бъде заплатена. Няма ограничения и по отношение на броя и вида на плащанията по дадена продажба – те могат да бъдат повече от едно и от различен вид – в брой, чрез банков превод, с дебитна или кредитна карта и др. Всички промени, които могат да настъпят в хода на изпълнението на една продажба, вкл. и извършените плащания по нея, следва да бъдат отнасяни към УНП, генериран при първото въвеждане на информация за продажбата в софтуера.
Следва да се има предвид, че във фискалната касова бележка задължително трябва да се отрази обща сума за плащане и начин/и на плащане (чл. 26, ал. 1, т. 8 от наредбата). Когато се извършва смесено плащане по една доставка, например чрез плащане „в брой“ и „с карта“, то приключването на фискалната касова бележка се извършва с два вида плащания: „В БРОЙ“ и „С КАРТА“ за сумата, която ще бъде заплатена с дебитна или кредитна карта.

ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР на НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Оценете статията

Вашият коментар