прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-424/06.08.2012 г.
ЗДДС, чл.21, ал.4, т.1
чл.26, ал.2
чл.72, ал.1
чл.82, ал.2, т.3
чл.117, ал.1, т.1
чл.124, ал.2 и ал.4
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …… е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 53-00-424/17.05.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… ЕООД има сключен договор с руско юридическо лице (посредник) за покупка на апартаменти, представляващи бъдещо строителство в България и намирането на клиенти от Русия. За извършените услуги … ЕООД е получило от посредника фактури за агентско възнаграждение (без включен ДДС).
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Получените фактури от руското юридическо лице следва ли да се включват в дневника за покупкu като фактури за извършени услуги?
2. Следва ли да се извършва самоначисляване на ДДС и да се издаде протокол по чл.117 от ЗДДС, както и включването му в дневниците за покупки и продажби и посочването на чл.82, ал.2 от ЗДДС като основание?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи и втори въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни.
Тъй като договора за извършване на посреднически услуги (намиране на клиенти на територията на Русия), сключен с руското юридическо лице, се касае за покупка на апартаменти, които са в процес на строителство и същите са находящи се на територията на страната, то следва да се направи изводът, че мястото на изпълнение на доставката е мястото, където се намират недвижимите имоти, т.е. на територията на страната и в тази връзка следва да бъде начислен ДДС.
Съгласно чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги-когато получателят е данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от закона.
В конкретния случай, … ЕООД се явява получател на посредническа услуга, свързана със строителството на апартаменти, находящи се на територията на страната, а руското юридическо лице е доставчик на услугата.
Поради липсата на достатъчно данни в запитването приемам, че руското юридическо лице е ДЗЛ, което не е установено на територията на страната.
В тази връзка, … ЕООД следва да начисли ДДС по реда на чл.117 от закона.
Съгласно ал.1 на чл.117, т.1 от ЗДДС, протокол се издава задължително в случаите по чл. 82, ал.2, 3, 4 и 5 и чл. 84 – от регистрираното лице – получател по доставката.
Данните от протокола трябва да се отразят в дневника за продажби и в справката декларация за същия данъчен период (чл.124, ал.2 от ЗДДС). Данъчната основа, върху която се начислява данъкът следва да бъде определена по реда на чл.26, ал.2 ЗДДС, в случая това ще е стойността на комисионното възнаграждение, платено на посредника.
Съгласно чл.124, ал.4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл.72, ал.1 от закона.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар