Становище на НАП с Изх. №23-22-529 от 04.04.2017 г.

Изх. №23-22-529
04.04.2017 г.

чл. 44, ал. 1 от ЗМДТ
чл. 45, ал. 1 от ЗМДТ
чл. 45, ал. 2 от ЗМДТ
чл. 47, ал. 1 от ЗМДТ

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №23-22-529 от 23.03.2017 г., във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).
Фактическа обстановка, изложената в запитването е следната:
Физическо лице желае да направи дарение на друго физическо лице. Дарителят и надарения не са в родствена връзка.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следният въпрос:
Какъв е реда и начина за заплащане на дължимия данък дарение от дарител – физическо лице, за направено от него дарение на физическо лице, с което не е в родствена връзка?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 44, ал. 1 от ЗМДТ обект на облагане са имуществата, придобити по дарение или друг безвъзмезден начин, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.
В съответствие с разпоредбата на чл. 45, ал. 1 от ЗМДТ, данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото по чл. 44. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно.
Налице е и правна възможност, когато страните са се уговорили, че данъкът ще се дължи от прехвърлителя, същият да го заплати вместо надарения. В този случай другата страна е поръчител.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 45, ал. 2 от ЗМДТ, когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
По силата на действащия чл. 47, ал. 1 от ЗМДТ при дарение на имущество, както и в случаите по чл. 44, ал. 2 данъкът се начислява върху оценката на прехвърляното имущество в размер, определен от общинския съвет с наредбата по чл. 1, ал. 2, както следва:
1. от 0,4 до 0,8 на сто – при дарение между братя и сестри и техните деца;
2. от 3,3 до 6,6 на сто – при дарение между лица извън посочените в т. 1.
Така например, ако волята на дарителя е надареният да получи чиста сума на дарението в размер на 100 (сто) лева, няма пречка тази сума да му бъде преведена, а дарителят да заплати вместо него данък от 5 (пет) лв., ако определената от общинския съвет с наредбата по чл. 1, ал. 2 от ЗМДТ ставка на данъка например е в размер на 5%.
Съгласно чл. 49, ал. 1 от ЗМДТ, данъкът се заплаща в общината по местонахождението на недвижимия имот, а в останалите случаи – по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице. Дарението на парични средства попада в обхвата на алинея 3 на същия член. Тя указва, че лицата, получили имущество, подават декларация за облагането му с данък и заплащат данъка в двумесечен срок от получаването му.

Оценете статията

Вашият коментар