Изх. № М-26-Т-56
Дата: 28.04.2020 год.
ДР на ЗДДС, § 1, т. 84;
ДР на Наредба №Н-18/2006 г., § 1, т. 19;
Наредба №Н-18/2006 г., Приложение № 29.
ОТНОСНО: Въпроси във връзка с прилагане разпоредбите на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)
Предоставям Ви отговор на въпрос, поставен във Ваше писмо, заведено в общия деловоден регистър на ЦУ на НАП с №М-26-Т-56/22.01.2020 г. във връзка с прилагане разпоредбите на Наредба №Н-18/2006 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Имам 8 търговски обекта в различни градове на страната. До момента всички фактури се издават в централния ни търговски обект в София. За продажбите в София се издават и фактурата, и фискалният бон на място.
За продажбите в търговските ни обекти в Пловдив, Хасково, Стара Загора, Бургас, Варна, Велико Търново, Плевен и Благоевград фактурите ни се издават в София. Търговските обекти по страната получават фактурите, които са издадени в търговския ни обект в София, по електронната поща. На място в търговските ни обекти в страната (без София) изтеглят от електронната поща фактурите, разпечатват ги и издават фискални бонове от касовите апарати, които се намират в съответния обект.
Поставени са следните въпроси:
1. Допустимо ли е от 01.02.2020 г. да се продължи да се работи по същия начин, т.е. фактурите да се издават в София, а в другите градове да се издават само фискалните бонове към тези фактури, като имате предвид следните факти:
* Търговски софтуер СУПТО има в София;
* Търговски софтуер СУПТО няма в останалите градове;
* В София се ползва СУПТО, който автоматично издава касовите бележки от свързан към него касов апарат– за продажбите в София;
* В другите градове, освен София, има само компютри за получаване и изпращане на електронната поща, на които не се водят никакви количества стоки и наличности.
2. Има ли и други допълнителни изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да може да се работи по този начин?
Отговор:
Наредба №Н-18/2006 г. не въвежда изискване за задължително използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО). В случай че в търговските ви обекти в страната, извън София, не се използва софтуер, който притежава характеристиките на СУПТО съгласно определението за софтуер за управление на продажбите съгласно § 1, т. 84 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и определението за управление на продажбите съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба №Н-18/2006 г., то за Вас не възниква задължение да започнете да използвате СУПТО в тях.
По отношение на търговския Ви обект в гр. София, в който функционира СУПТО: Продажбите, извършени в обекта, се отразяват в СУПТО, за всяка от тях СУПТО генерира уникален номер (УНП), фискалният бон (ФБ) се издава от управлявано от софтуера фискално устройство (ФУ), фактура също се издава посредством софтуера, т.е. СУПТО функционира в съответствие с изискванията на Наредба №Н-18/2006 г.
Особеността се състои в това, че с цел издаване на фактури в този софтуер се отразяват и продажби, извършени в други търговски обекти, респ. заплатени в други търговски обекти. Тази особеност трябва да бъде съобразена при реализацията на СУПТО, функциониращ в търговския обект в гр. София.
Всяка въвеждана в СУПТО продажба, вкл. въвеждана само с цел издаване на фактура, трябва да получава уникален номер (УНП), генериран от софтуера съгласно т. 9 от Приложение №29 на наредбата – това е правило, по което функционира всеки СУПТО. Във Вашия случай софтуерът трябва да допусне приключване на такива продажби без издаване на фискален бон, т.к. такъв ще бъде издаден в друг търговски обект в страната. За целта е необходимо в софтуера да има вид плащане, например: „издаден ФБ в търг. обект в гр. ……“ и да се осигури задължително въвеждане и съхранение в базата данни на софтуера на информация за обекта, в който са издадени фискалните бонове за тези продажби. При спазване на това изискване установеният начин на работа може да продължи без промяна.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/