Определяне на окончателния размер на осигурителния доход от самоосигуряващи се лица

        КСО – чл.6, ал.8

Според изложеното, започнали сте да упражнявате дейност като самоосигуряващо се лице от 23.12.2011 г. и сте получили доход до края на годината по голям от 2000 лв. Във връзка с това поставяте въпроса: как следва да се определи окончателния размер на осигурителния доход за м.декември 2011 г. и какво следва да се впише в колона 5.2 от Таблица 1 от Справката за  окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г., максималния месечен размер на осигурителния доход или пропорционалната част според броя на отработените дни ?

При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база,  изразявам следното становище:

Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/ лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване или смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл.4, ал.4 от КСО/.

Осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година/ чл.6, ал.7, т.1 от КСО/.

Във връзка с реално получените доходи от трудова дейност те определят и окончателен размер на осигурителния си доход. Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски/чл.6, ал.8 от КСО/.

В Указанията за попълване на таблица 1 и 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход се указва, че в ред 13, колони от 5.1 до 5.5 се посочва облагаемия доход, получен от упражняването на всяка дейност поотделно и деклариран в съответните приложения към годишната данъчна декларация. Месечният осигурителен доход се определя като облагаемия доход се раздели на броя на месеците, през които е упражнявана дейността, като получените суми не се ограничават до максималния месечен размер на осигурителния доход/2000 лв./.

В колона 7 се вписва сумата от общия осигурителен доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, образуван от сбора на доходите, вписани в колона 3 и колони от 5.1 до 5.5. Сумите, вписани в колона 7 не могат да надвишават максималния месечен размер на осигурителния доход за съответния месец.

Принципа на пропорционалността не се прилага при определянето на максималния размер на осигурителния доход за всички категории лица, визирани в чл.4 от КСО. Това е така предвид факта, че в осигурителното законодателство липсват разпоредби, указващи пропорционалното изчисляване на максималния размер на осигурителния доход на база отработени дни, каквито изрични разпоредби има по повод пропорционалното определяне на минималния осигурителен доход. В този смисъл е и разпоредбата на ал.1 на чл.4 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, която регламентира пропорционално изчисляване на минималния месечен осигурителен доход в случаите на неупражняване на трудова дейност през целия месец от самоосигуряващите се лица.

На основание гореизложеното, в  разглеждания случай, в колона 5.2 за м.декември 2011 г., следва да се впише реално получения и деклариран доход, без да се ограничава до максималния месечен размер на осигурителния доход. А, предвид това, че не се прилага пропорционално изчисляване на максималния размер на осигурителния доход на база отработени дни, в колона 7 се вписва сумата на общия осигурителен доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, в случая  2000 лв.

Оценете статията

Вашият коментар