Осчетоводяване на фактурата за щанцата, издадена от печатницата

 чл. 113, ал.1 от ЗДДС

чл.26, ал.2 от ЗДДС
чл.69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС
В запитването е посочено, че дружеството придобива картон от ЕО, който се щанцова в печатница в България за корици на книги. Печатницата е собственост на друго юридическо лице в България. По вина на дружеството доставчик на картона се поврежда щанцата в печатницата. За да не спира производството юридическото лице, собственик на печатницата, внася нова щанца и фактурира 90% от нейната стойност към „X” ЕООД като начислява ДДС. Като основание за фактурата е посочено: „плащане по анекс към договор”(в анекса е посочено – „възложителят се задължава да възстанови на изпълнителя чрез банков превод стойността за доставка на нова щанца”).
Въпросите, които се поставят в запитването са:
1.                  Как следва да се осчетоводи фактурата за щанцата, издадена от печатницата, предвид това, че щанцата не се доставя до дружеството, а до печатницата?
2.                   Правилно ли е издаването на фактура с ДДС за получената щанца от печатницата към дружеството и има ли то право на приспадане на данъчен кредит по тази фактура?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
1.                  По въпроси свързани със счетоводното законодателство следва да се обърнете към Министерство на финансите, Дирекция „Данъчна политика”.
2.                  Съгласно чл. 113, ал.1 от ЗДДС фактура издава всяко данъчно задължено лице – доставчик за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117. Доставката на стока е регламентирана в чл.6 от ЗДДС и съгласно тази разпоредба доставка на стока е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката. По смисъла на чл.9 от закона доставка на услуга е всяко извършване на услуга. От посоченото в запитването е видно, че печатницата доставя услуга по щанцоване на картон за книги на „К” ЕООД и по силата на сключения анекс към договора за услугата Вие следва да заплатите частично стойността на новата щанца, придобита от печатницата. Тъй като към запитването няма приложени договор и анекс, приемаме, че заплащането на щанцата представлява обезщетение за собственика на печатницата за нанесените му вреди.
Съгласно чл.26, ал.2 от ЗДДСданъчната основа на доставката се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер. Предвид горното, доколкото възстановяването на сумата за новата щанца има санкционен характер, то фактурата е издадена правилно с начислен данък върху добавената стойност, тъй като представлява част от основната доставка, съгласно чл.26, ал.2 от закона.
По своята правна същност лихвите и неустойките могат да бъдат разделени на такива с обезщетителен (компенсаторен) или със санкционен характер. Съгласно чл.93, ал.1 от Закона за задълженията и договорите неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението. Неустойките се начисляват въз основа на неизпълнение, частично изпълнение или изпълнени действия, различни от договорените между доставчик и получател. Същите са елемент от данъчната основа само когато са получени от доставчика и то когато нямат обезщетителен характер, а санкционен такъв. С обезщетителен характер са тези лихви и неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, вследствие неизпълнение на задълженията от другата страна. Това означава, че доколкото неустойката има обезщетителен характер не подлежи на облагане с ДДС, в противен случай – ако е със санкционен характер – тя следва да се облага с ДДС.
На основание чл.84 от ППЗДДС за документирането на неустойките и лихвите с обезщетителен характер не се издава данъчен документ, а същите се документират с издаване на документ, удостоверяващ плащането им. За тези със санкционен характер – се издава документ, съгласно чл.113 от ЗДДС.
Съгласно чл.69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Предвид това, в случай, че обезщетението е със санкционен характер и следва да се включи в данъчната основа на доставката, съгласно чл.26, ал.2 от ЗДДС, и доколкото дружеството ще използва доставяната му услуга по щанцоване на картона за целите на извършваните от него облагаеми доставки, то ще има право на приспадане на данъчен кредит за начисления му данък върху добавената стойност.

Оценете статията

Вашият коментар