Прилагане разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване

ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5.
Относно: Прилагане разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.                      
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната :
1 въпрос: Лице дължи здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО за периода от 01.01.2007 г. до момента. Подадена е декларация образец № 7, с дата от която възниква задължението за внасяне на вноските – 01.01.2007 г. Лицето получава доходи единствено от наем. Извършва годишно изравняване съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Дължимите месечни здравноосигурителни вноски върху половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО са внесени в срок. Окончателните здравноосигурителни вноски за 2007 г. и 2009 г. не са внесени и към настоящия момент.
Въпросът, който се поставя е във връзка с издаване на АУЗД по чл. 107 от ДОПК, следва ли да се изчислява лихва просрочие на окончателните здравноосигурителни вноски за 2007 г. и 2009 г.?
2 въпрос: Лице дължи здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО за периода от 01.01.2011 г. до момента. Не е подадена е декларация образец № 7. Лицето получава доходи единствено от наем. Извършва годишно изравняване съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В приложение IV на годишната данъчна декларация облагаемият доход е намален с дължимите здравноосигурителни вноски  по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Дължимите месечни здравноосигурителни вноски върху половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО за 2011 г. не са внесени. На лицето е връчена покана да подаде декларация образец № 7. До момента такава не е подадена.
Въпросът, който се поставя е има ли основание за издаване на АУЗД въз основа само на попълнена Таблица 2 към справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация?
                  
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗЗО, изразяваме следното становище:
По първи въпрос: Съгласно чл. 40, ал. 5 от ЗЗО /в редакцията до 31.12.2009 г./ лицата, които не подлежат на осигуряване на друго основание по реда на същия закон, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО са самоосигуряващи се лица по смисъла на § 1, т. 18 от ДР на ЗЗО. Такива са и лицата по чл. 40, ал. 1, т. 2 от същия закон /в редакцията до 31.12.2009 г./ – еднолични търговци, физическите лица, образували  ЕООД, съдружниците в търговски дружества, регистрираните като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, както и регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. За визираните в запитването години, съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 2 тези лица извършват и годишно изравняване върху доходите от дейността и доходите по без трудово правоотношение, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/. На основание чл. 6, ал. 8 от КСО /също в редакцията до 31.12.2009 г./ окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Видно от изложеното Справката за окончателния размер на осигурителния доход е регламентирана в закона и е неизменна част от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Окончателния размер на месечния осигурителен доход върху който се дължат задължителни здравноосигурителни вноски, се определя въз основа на данните, декларирани в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Таблица 2 се попълва и от лицата, които се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО и през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация,  каквито са и доходите от наем на недвижимо имущество. В т. 10 от указанията за попълване на Таблица 2 за 2007 г. и 2009 г. е указано, че  окончателната осигурителна вноска се превежда в срока за подаване на данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ /съответно 30 април 2008 г. и 30 април 2010 г./.
На основание изложеното за визираните в писмото години върху невнесените окончателни здравноосигурителни вноски, следва да се начисляват лихви за просрочие.
По втори въпрос: Отговор на поставения въпрос е даден в писмо изх. № М – 24 – 33 – 69#1 от 18.08.2011 г. на изпълнителния директор на НАП.
 

Оценете статията

Вашият коментар