Разпоредбите на чл.114 и чл.121 от ЗДДС

        Запитването е свързано с прилагането на разпоредбите на чл.121 и чл.114 от ЗДДС и възможността поради големия обем на издавани фактури на хартия, същите да се съхраняват само на електронен носител.

В тази връзка, следва да се съобразят следните норми на ЗДДС:
        Съгласно чл.114, ал.6 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице по избран от него начин осигурява от момента на издаването им до края на периода на съхранението им автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурите и известията към фактурите, издадени от него или от негово име, както и на получените от него фактури и известия към фактури, независимо от това дали са на хартиен носител  или в електронна форма.
        По смисъла на чл.114, ал.10 от ЗДДС, гарантирането на автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата или известието към фактурата се осигурява от данъчно задълженото лице чрез всякакъв контрол на стопанската дейност, който създава надеждна одитна следа между фактурата или известието към фактурата и доставката на стоки или услуги.
        Съгласно чл.121, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице осигурява съхраняването на данъчните документи, издадени от него или от негово име, както и на всички получени от него данъчни документи до 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което документите удостоверяват, в оригиналния им вид.
        По смисъла на чл.121, ал.2 от ЗДДС, автентичността на произхода и целостта на съдържанието на данъчните документи, както и тяхната четливост трябва да бъдат гарантирани по време на целия срок на съхраняване. Когато данъчните документи се съхраняват чрез електронни средства, в срока по ал. 1 данъчно задължените лица съхраняват и данните, осигуряващи автентичността на произхода и целостта на тяхното съдържание.
        Предвид гореизложеното, в разпоредбите на ЗДДС, с оглед гарантиране автентичността и съдържанието на фактурите и другите документи от значение за данъчното облагане за целите на данъчно-осигурителния контрол, е предвидено задължение за съхраняването им в оригинал – тоест на носителя, на който са издадени.
        Доколкото сте посочили, че е голям обемът на издаваните от Вас фактури на хартия, може да се прецени възможността да се документират доставките с електронни фактури, съгласно чл.114, ал.9 от ЗДДС.
96-00-240

Оценете статията

Вашият коментар