Разпространение на софтуер, предназначен за управление на сървъри по интернет

Чл.21,ал.2 или чл.21,ал.5 от ЗДДС
§1, т. 25 от ДР ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дейността на фирмата е свързана с разпространение на софтуер по интернет ,чийто права притежавате за срок от една година на територията на всички страни.Софтуерът е специализиран ,предназначен за управление на сървъри, предоставя се и се актуализира по интернет. За тази цел сте разработили УЕБ сайт ,на който става регистрацията на клиентите,изтеглянето на необходим софтуер от тях ,както и заплащането на цената. Клиентите са Ви лица от България,от страни в Европейската общност и  извън нея.
Зададени са следните въпроси:
1.Какво предлага Вашето дружество на своите клиенти –стока или услуга?
2.Какъв оборот формирате ,когато клиентите са Ви физически и юридически лица от България,от страни в Европейската общност и  извън нея?
3.Как да установите дали дадено физическо лице е данъчно задължено или данъчно незадължено лице ?
4.Какви реквизити следва да съдържа фактурата във връзка с неначисляването на ДДС?
5.Коя норма се прилага с приоритет чл.21,ал.2 или чл.21,ал.5 от ЗДДС?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, изразяваме следното становище:
В §1, т. 25 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ е дадено определение на понятието стандартен софтуер, съгласно което „стандартен софтуер“ е програмен продукт, записан на технически носител, който е предназначен за масова употреба и не отчита спецификите в дейността на конкретния потребител. Предвид това, при предоставянето на стандартен софтуер, ще е налице доставка на стока по смисъла на чл. 6, ал.1 от ЗДДС. Стока по смисъла на този закон е всяка движима и недвижима вещ, включително електрическа енергия, газ, вода, топлинна или хладилна енергия и други подобни, както и стандартния софтуер.
            От друга страна, доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път е дефинирано като „ услуги, извършвани по електронен път” /§ 1,т. 14, б.”б” от ДР на ЗДДС/.
От изложената фактическа обстановка, може да се направи извода, че извършвате доставка на специализиран, а не на стандартен софтуер и в този смисъл е налице доставка на услуга.
Измененията в чл. 21 от ЗДДС /в сила от 01.01.2010 г./, уреждат ново общо правило за определяне мястото на изпълнение на доставките на услуги и допуснатите от това общо правило изключения. Според измененията на закона мястото на изпълнение на доставката на услуги ще зависи и от статута на техния получател. В Директива 2008/8/ЕО са възприети два типа доставки – такива, при които получателят по доставката е ДЗЛ и такива, при които получател е данъчно незадължено лице. На основата на това разграничение новите разпоредби на чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС определят две основни хипотези за определяне мястото на изпълнение на доставките на услуги, както следва:
– Когато получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение при доставка на услуга, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя /чл. 21, ал. 2 от ЗДДС/. В тази хипотеза е без значение дали получателят на услугата е установил независимата си икономическа дейност в друга държава членка или извън общността /трета страна/.
В този случай, като доставчик на услуга с получател ДЗЛ от друга държава членка или трета страна, следва да издадете на получателя фактура по чл. 114 от ЗДДС, без да начислявате ДДС и като основание за неначисляване да впишете „чл. 21, ал. 2 от ЗДДС“.
В хипотезата на   чл. 21, ал. 1 от закона, когато услугите се предоставят на данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение на доставките е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност.
Предвид изложеното, при условие, че доставяните от Вас услуги се предоставят на данъчно незадължено лице в друга държава членка, мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната – България. За доставката се начислява данък върху добавената стойност 20 %, на основание чл. 66, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
Също така, следва да се съобразите с разпоредбата на чл. 21, ал. 5 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване, когато са налице едновременно следните условия:
1. получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Общността;
2. доставяните услуги са с предмет, посочен в т. 2 на чл. 21 ал. 5 от с.з.
При условие, че доставяте услуги – прехвърляне на права върху програмен продукт, различен от стандартен софтуер, и/или услуги, извършвани по електронен път на данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Общността, за Вас е приложима хипотезата на чл. 21, ал. 5, т. 2, б.“а“ и/или б.“к“  от ЗДДС. В този случай, като доставчик следва да издадете на получателя /от трета страна/ фактура по чл. 114 от ЗДДС, в която не се начислява ДДС. Като основание за неначисляването се вписва „чл. 21, ал. 5 от ЗДДС“.
В чл. 21, ал. 5, т. 2, б.”к” на ЗДДС са визирани доставките на услуги, извършвани по електронен път,като в §1, т. 14 от ДР на ЗДДС е дадена легална дефиниция на „услуги, извършвани по електронен път”, а именно това са:
а) предоставянето на пространство в интернет, доставката на носители на съдържание в интернет (хостинг), дистанционната поддръжка на програми и апаратура по електронен път;
б) доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път;
в) предоставянето на изображение, текст и информация и на достъп до бази данни по електронен път;
г) предоставянето на музика, филми и игри, в т.ч. лотарийни, хазартни игри и игри с парични и предметни награди, предоставяни по електронен път, както и на политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и прояви;
д) предоставянето на дистанционно обучение по електронен път.
Предвид гореизложеното, при условие, че доставятеуслуги, извършвани по електронен път на данъчно незадължени лица, установени или имащи постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Общността е приложима нормата на чл. 21, ал. 5 от ЗДДС и мястото на изпълнение на доставката на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.
В този случай, мястото на изпълнение на доставката на услуга ще бъде извън територията на страната и същата няма да попадне в обхвата на облагаемите доставки, по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС. По силата на чл. 114, ал. 4 от с.з., когато данъкът е изискуем от получателя, във фактурата не се посочват размера на данъка и данъчната ставка. В същата се посочва изрично, че данъкът е изискуем от получателя, както и основанието за това, а именно разпоредбата на чл. 21, ал. 5 от ЗДДС.
Доставките с място на изпълнение извън територията на страната не попадат в обхвата на облагаемите доставки по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, поради което не участват при формиране на облагаемия оборот по чл. 96, ал. 2, необходим за целите на задължителната регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, и за същите не се начислява данък на основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар