Определение №543 от 11.11.2013 по ч.пр. дело №5339/5339 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2

определение по ч.гр.д.№ 5339 от 2013 г. на ВКС на РБ, ГК, Първо отделение
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 543

София, 11.11.2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в закрито съдебно заседание на шести ноември две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ

като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева ч.гр.д.№ 5339 по описа за 2013 г. приема следното:

Производството е по реда на чл.274, ал.2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на Д. Щ. Ц. срещу решение № 847 от 18.04.2013 г. по в.гр.д.№ 1529 от 2011 г. на Варненския окръжен съд в частта му, имаща характер на определение, с което се прекратява производството по подадена от Д. Щ. Ц. молба за поправка на явна фактическа грешка в спогодба, обективирана в протокол от съдебно заседание, проведено на 21.05.2012 г. по в.гр.д.№ 1529 от 2011 г. на Варненския окръжен съд.
В частната жалба се излагат съображения за неправилност на обжалваното определение и се моли то да бъде отменено.
Ответницата по частната жалба Т. С. С. не взема становище по нея.

Върховният касационен съд на РБ, Гражданска колегия, състав на Първо отделение, като взе предвид становищата на страните, счита следното: Частната жалба е допустима: подадена е от легитимирано лице /страна по делото за делба/, в срока по чл.275, ал.1 от ГПК и срещу акт на въззивен съд, който подлежи на обжалване пред ВКС на основание чл.274, ал.2, изр.1 от ГПК във връзка с чл.274, ал.1, т.1 от ГПК.
Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна: За да прекрати производството по подадената от жалбоподателката молба за поправна на явна фактическа грешка в одобрена от съда спогодба, съдът е приел, че тази молба е недопустима, тъй като съдът не участва във формиране волята на страните по съдебната спогодба, поради което няма как да е налице несъответствие между волята на съда и изразената в спогодбата воля. Констатираните в съдебната спогодба грешки можело да се поправят само чрез поправка на протокола от съдебното заседание, който протокол материализира волята на страните по спогодбата и то само в срока по чл.151, ал.1 от ГПК, който в случая бил пропуснат. Приетото от съда в обжалваното определение е правилно поради следното: Съдебната спогодба е договор. Нейното утвърждаване от съда не я превръща в съдебен акт. Тя отразява волята на страните по делото, а не волята на съда. Поради това допуснатата в спогодбата фактическа грешка не може да се поправя по реда на чл.247 от ГПК, който касае поправката на очевидни фактически грешки във външното изразяване на формирана от съда воля в неговите актове /решения, определения или разпореждания/. Ако в спогодбата е допусната фактическа грешка, тя може да бъде поправена по реда, по който се поправят договорите, в случая договора за доброволна делба. Това се извършва с подлежащ на вписване договор за поправка на съдебната спогодба-делба, с нотариална заверка на подписите на всички страни, сключили съдебната спогодба.
По изложените съображения съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА решение № 847 от 18.04.2013 г. по в.гр.д.№ 1529 от 2011 г. на Варненския окръжен съд в частта му, имаща характер на определение, с което се прекратява производството по подадена от Д. Щ. Ц. молба за поправка на явна фактическа грешка в спогодба, обективирана в протокол от съдебно заседание, проведено на 21.05.2012 г. по в.гр.д.№ 1529 от 2011 г. на Варненския окръжен съд.
Настоящото определение е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Оценете статията

Вашият коментар