Определение №1029 от по гр. дело №598/598 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
 
№ 1029
 
 
София, 11. 09. 2009 г.
 
 
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на петнадесети  юли две хиляди и девета година в състав:
 
              
                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НИНОВА
                                  ЧЛЕНОВЕ: ДИЯНА ЦЕНЕВА
                                                             ВАСИЛКА ИЛИЕВА
 
 
при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдия ВАСИЛКА ИЛИЕВА
гр.дело № 598/2009 год.
 
 
Производството е по чл.288 във вр. с чл.280 ал.1 ГПК.
Образувано е по касационни жалби на адв.Н. Т. представител на М. К. и адв. Вл. К. представител на Й. И. А. и Т. И. Д. срещу решение от 24.03.2008 г. по в. гр.д. Nо 5641/02 г. по описа на С. градски съд ,с което е отхвърлен иска за делба на незастроено място с площ 3 500 кв.м., представляващо имот пл. № 4,нанесен в к.л. 476/78 год. по плана на гр. С.,м.”Л”.
С обжалваното решение е прието,че от имот с площ от 6 000 кв.м. праводателите на страните са купили ? ид.ч.от БНБ през 1914 год. Имотът не е поделян между страните и е възстановен по реда на ЗВСОНИ и ЗВСОНИ по ЗТСУ и др.закони. Тъй като не е установено кои са собствениците на другата ? ид.ч. от имота,съдът имайки предвид,че делото е в първата фаза по допускане на делбата,в която следва да се изясни делбения имот и всички съсобственици е отхвърлил иска.
В жалбите са развити доводи за неправилност на въззивното решение като несъобразено с материалния закон и поради необоснованост.
В изложението по чл.284 ал.3 т.1 ГПК касаторите сочат,че касационното обжалване е допустимо на основание чл.280 ал.1 т.3 ГПК ,тъй като произнасянето по материално правния въпрос чия е собствеността върху незаявени за реституция национализирани имоти и какво е правното положение на ФЛ или ЮЛ,което има достъп до такъв имот,т.е. може ли това лице да се разпорежда с него,да го владее и да извлича ползи от него е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.
Ответната страна не е депозирала писмен отговор по смисъла на чл.287 ГПК.
Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение, намира, че следва да се допусне касационно обжалване на въззивното решение,поради наличието на сочената предпоставка по чл.280 ал.1 ГПК.
Основанието на чл.280 ал.1 т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване е налице в случаите,когато решението на ВКС по повдигнатия от страната материалноправен въпрос ще допринесе за еднообразното тълкуване на закона,в резултат на което ще се стигне до отстраняване на непоследователна и противоречива съдебна практика,на непълноти или неясноти на правните норми,с което ще съдейства за развитието на правото. В случая не е налице преценка на конкретни факти,а тълкуване на закона по различен начин. По поставения от касаторите въпрос е налице непълнота и неяснота в правната уредба,не съществува последователна съдебна практика и се налага да се възприеме тълкуване на закона .
Поради това касационното обжалване следва да се допусне.
Водим от изложените съображения и на основание чл.288 във връзка с чл.280 ал.1 ГПК, Върховният касационен съд, състав на І г.о.,
О П Р Е Д Е Л И:
 
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение от 24.03.2008 г. по в. гр.д. Nо 5641/02 г. по описа на С. градски съд .
Делото да се докладва на Председателя на І г.о.за насрочване.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар