Определение №1071 от 42321 по гр. дело №3669/3669 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1071

Гр.С., 13.11. 2015г.

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на тринадесети октомври през двехиляди и петнадесета година, в състав

П.: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ИЛИЯНА ПАПАЗОВА
МАЙЯ РУСЕВА

при участието на секретаря …….., като разгледа докладваното от съдията Р. г.д.N.3669 по описа за 2015г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на С. Ц. Ц. срещу решение на Плевенски окръжен съд №.148/24.03.15, постановено по г.д.№.1178/14 – с което е потвърдено решение №.1696/11.11.14 по г.д.№.3374/14 на Районен съд Плевен за отхвърляне на предявения от С. Ц. срещу ПС [фирма] иск по чл.262 ал.1 КТ за заплащане на 9324лв. възнаграждение за извънреден труд за периода 27.07.11г.-1.02.14.
Ответната страна ПС [фирма] оспорва жалбата; претендира разноски.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.283 ГПК, от процесуално легитимирано за това лице, срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно решение и е процесуално допустима.

За да се произнесе относно наличието на предпоставките по чл.280 ал.1 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение, ВКС съобрази следното:
С обжалваното решение въззивният съд е приел, че по делото не е установено през предявения период ищецът да е полагал извънреден труд по трудовото му правоотношение с ответника за длъжността „охрана”. Отразил е, че полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства; неводенето на писмен отчет от работодателя само по себе си не доказва, че няма извършена работа в някоя от хипотезите на чл.143 ал.1 КТ; в този случай в тежест на работника е да установи твърденията си за положен труд извън установеното работно време – за което са допустими всички доказателствени средства, в това число свидетелски показания. Посочил е, че по делото липсва заповед на работодателя по смисъла на чл.143 КТ за полагане на извънреден труд, респективно отчитане в специалната книга по чл.149 КТ – каквато и не е била водена. От друга страна не са събрани доказателства, установяващи по безспорен и категоричен начин полагането на труд от ищеца извън установеното работно време. Показанията на разпитаните свидетели не могат да установят кога конкретно С.Ц. е бил дежурен, ползвал отпуск или отпуск по болест, респективно не могат да се установят часовете на положения труд. Поради това и те не могат да се използват от вещите лица при изготвяне на заключения. Посочил е и, че не са представени ръкописни графици – единственият представен такъв е нечетлив и от него не могат да се установят смените на ищеца. При тези обстоятелства е основал изводите си за липса на данни за положен извънреден труд на първата изслушана съдебно-икономическа експертиза, приемайки, че страните, с оглед съдържанието на допълнително споразумение и Правилника за вътрешния трудов ред, са договорили работа на сумирано работно време. Обобщил е, че не се установява, поради липса на нито едно писмено доказателство и с оглед наличните гласни доказателства, полагане на труд както се твърди -за периода 27.07.11-1.08.13 – 8 месечни дежурства по 24часа, и за периода 1.97.13-1.02.14 – 16 месечни дежурства по 12 часа.
Съгласно чл.280 ал.1 ГПК въззивното решение подлежи на касационно обжалване, ако са налице предпоставките по т.1-т.3 на същата разпоредба за всеки отделен случай. Те съставляват произнасяне на въззивния съд по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е решаван в противоречие с практиката на ВКС /т.1/, решаван противоречиво от съдилищата /т.2/ или от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото /т.3/.
К. се позовава на основанието на чл.280 ал.1 т.1 и т.3 ГПК. Твърди, че въззивният съд се е произнесъл по следните въпроси: 1.”Какви са правните последици от неизпъление на указанията на съда за представяне на определено доказателство в случай че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл.190 ал.2 ГПК вр. с чл.161 ГПК /чл.280 ал.1 т.1 ГПК – реш.№.12/1.02.11 по г.д.№.590/10, ІІІ ГО на ВКС/; 2.”Как следва да бъде извършена преценката при наличие на категорични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд? /чл.280 ал.1 т.1 ГПК – реш.№.14/27.03.12 по г.д.№.405/11, ІV ГО на ВКС/; 3. С. като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и Правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, нито свидетелите са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/?” /чл.280 ал.1 т.3 ГПК/.
По отношение на първия въпрос предпоставките за допускане на касация не са налице. Съгласно цитираното реш.№.12/1.02.11 по г.д.№.590/10 съдът задължава противната страна на основание чл.190 ал.1 ГПК да представи намиращ се у нея документ, след като изясни значението му за спора; за да приложи последиците на чл.161 ГПК и да приеме за доказани фактите, относно които страната е създала пречки за събиране на допуснати доказателства, при спор между страните относно наличието на документа, трябва да има данни по делото, че документът действително съществува. В. съд не е излагал в решението си мотиви по приложението на чл.161 ГПК, респективно този въпрос не е бил предмет на обсъждане от него и той не е приемал нещо различно от установеното в практиката и не е процедирал в отклонение от нея. При тези обстоятелства основанието на чл.280 ал.1 т.1 ГПК не е налице.
Аналогично е положението и с втория поставен въпрос. Съгласно задължителната практика на ВКС, в това число цитираната, в тежест на работника е да установи завишаването на месечната продължителност на работното време, за което са допустими всички доказателствени средства, вкл. свидетелски показания – като неводенето на писмен отчет за положения извънреден труд само по себе си не доказва, че няма положен труд в някоя от хипотезите на чл.143 ал.1 КТ; от друга страна, въпрос на конкретна преценка е – с оглед становищата, доводите на страните и събраните доказателства, установяването или не на положен извънреден труд. В. съд е възпроизвел горната практика в решението си и именно като е преценил събраните по делото доказателства – в това число свидетелските показания и писмените такива, е достигнал до извод, че те не доказват по безсъмнен начин полагането на извънреден труд. При това положение въпросът съдържа условие, което не е налице /с решението не е прието, че е установено с категорични и непротиворечиви свидетелски показания положен извънреден труд/, а конкретните доказателствени изводи на въззивната инстанция не биха могли да бъдат предмет на проверка в настоящата предварителна фаза на селекция на касационните жалби по критериите на чл.280 ал.1 ГПК. Несъгласието на касатора с изложените от съда мотиви не е основание за допускане на касационно обжалване, респективно в производството по чл.288 ГПК не може да се изследва въпроса правилно ли, въз основа на доказателствата по делото, въззивният съд е приел, че даден факт е останал недоказан. Необосноваността и незаконосъобразността като пороци на въззивното решение са основание за обжалването му съгласно чл.281 т.3 ГПК и биха могли да бъде обсъждани едва при разглеждане на касационната жалба по същество след допускането й до касация предвид критериите на чл.280 ал.1 ГПК.
Третият поставен въпрос не съставлява правен въпрос по смисъла на чл.280 ал.1 ГПК. Съгласно дадените с т.1 на ТР №.1/2009г. на ОСГТК на ВКС разяснения, материалноправен или процесуалноправен въпрос по смисъла на чл.280 ал.1 ГПК е този, който е включен в предмета на спора, обусловил е правната воля на съда, обективирана в решението му, и поради това е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемане на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. В случая изведеният въпрос не е общ и абстрактен – какъвто има предвид чл.280 ал.1 ГПК, а конкретен, фактически, свързан с конкретните обстоятелства по делото, чийто отговор може да бъде даден след разрешаване на спора по същество.
Предвид всичко изложено по-горе, касация на обжалваното решение не може да бъде допусната. На ответната страна се дължат направените пред касационната инстанция разноски за адвокатски хонорар в размер на 650лв.
Мотивиран от горното, ВКС, ІІІ ГО,

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение на Плевенски окръжен съд №.148/24.03.15, постановено по г.д.№.1178/14.

ОСЪЖДА С. Ц. Ц., ЕГН [ЕГН], със съдебен адрес [населено място], [улица].1, ет.3, офис 304, адв. А. Д., да плати на [фирма], ЕИК[ЕИК], [населено място], [улица].43а, вх.А, 650лв. /шестотин и петдесет лева/ разноски на основание чл.78 ал.2 ГПК.

Определението е окончателно.

П.: ЧЛЕНОВЕ:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new