Определение №255 от 43600 по тър. дело №2989/2989 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

4

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 255
[населено място] ,15.05.2019г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ, първо отделение, в закрито заседание на седми май , през две хиляди и деветнадесета година, в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА
ВАСИЛ ХРИСТАКИЕВ
като разгледа докладваното от съдия Божилова т.д. № 2989/2018 год. и за да се произнесе съобрази следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Кооперация „Изгрев – М”, представлявана от председателя на кооперацията Н. Н., против решение № 219/21.05.2018 г. по гр.д.№ 189/2018 г. на Плевенски окръжен съд, с което е обезсилено постановеното първоинстанционно решение № 324/29.12.2017 г. по гр.д.№ 993/2016 г. на Районен съд – Червен бряг, поради недопустимост на предявения от Кооперацията против Н. Б. Д. установителен иск, квалифициран от въззивния съд като установителен иск за факт, чието предявяване не е предвидено изрично от закона, съгласно чл.124 ал.4 ГПК. Касаторът оспорва допустимостта на въззивното решение, считайки че съдът се е произнесъл по недопустим иск, тъй като не е предявен иск за факт. Поддържа тезата си, че доколкото документацията е вещ, право на собственост върху която притежава Кооперацията, предявеният иск има за предмет правоотношение, с предмет въпросната документация , за задържането и разпореждането с която ответникът не противопоставя валидно правно основание. В евентуалност се поддържа неправилност, поради противоречие с материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Нарушение на материалния закон касаторът намира в отричането от въззивния съд на правото му на собственост върху процесната документация и обосноваването на допустимото й съхраняване от ответника. Нарушение на съдопроизводствените правила се твърди с оглед произнасяне на съда по нередовна искова молба и без отстраняване на нередовността й с изрични указания до ищеца. Страната твърди предявен иск с правна квалификация чл.193 ГПК / оспорване на истинността на документ /, по който няма произнасяне, както и липса на произнасяне по предявеното искане за обезпечаване на доказателства , на основание чл. 207 ГПК, както и по отговорността за разноски в тежест на ответника. Необосноваността на въззивния акт се основава на доводи, относими към друг вид порок по смисъла на чл.281 т.3 ГПК – съществено нарушение на съдопроизводствените правила – несъобразяване на всички доказателства по делото / последващо коментирани /, в обосноваването на извод за основателността на предявения установителен иск.
Ответната страна – Н. Д. – не е депозирал становище по касационната жалба.
Върховен касационен съд, първо търговско отделение констатира ,че касационната жалба е подадена в срока по чл.283 ал.1 ГПК, от легитимирана да обжалва страна и е насочена срещу валиден и допустим, подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
За да се произнесе по допускане на касационното обжалване настоящият състав съобрази следното :
С исковата молба Кооперация „Изгрев М„ , позовавайки се на неправомерни действия на ответника Н. Д. – бивш председател на Кооперацията, твърди че същият неоснователно задържа получената от предходния председател документация на Кооперацията , за периода 05.02.1993 г. – 12.09.1999 г. / насетне посочена дата 08.11.1999 г./ , както и съставената в периода 10.10.1999 г. – 06.12.2011 г., с което уврежда интересите на Кооперацията и й нанася вреди. Наведени са твърдения за незаконосъобразно учредяване на дружество, с имущество на Кооперацията, без решение на Общото събрание, за невъзможност да се установят приходи на Кооперацията от разпоредителни сделки с нейно имущество, както и от сключени арендни договори, в качеството й на арендодател, и за злоупотреби със средства от Европейски фондове. Твърди се умишлено укриване на документацията от ответника при трети лица, сформирали организирана престъпна група. Формулиран е петитум за постановяване на решение „ че документацията, за дейността на Кооперацията за периода 05.02.1992 г. – 06.12.2011 г., не е предадена от Н. Д. на Кооперацията „. С разпореждане № 2231/ 12.12.2016 г. по гр.д.№ 993/2016 г. на Районен съд – Червен бряг, производството е оставено без движение, като е указано на ищеца да индивидуализира документацията , предмет на иска, да заплати дължимата държавна такса по делото и посочи адреса и седалището си. В мотивите на разпореждането изрично е посочена необходимостта от обосноваване на правен интерес от предявения иск. Ищецът е направил две последващи уточнения, с първото от които е оспорил необходимостта от исканото от съда уточнение, а с второто – вх.№ 622/07.02.2017 г. – изрично отрекъл предявяването на осъдителен иск – за връщане на процесната документация , а такъв за „ установяване, че Н. Д. не е предал документацията на Кооперацията, след като е освободен като председател – на 06.12.2011 г.„.
Първоинстанционният съд е разгледал иска по същество, отхвърляйки го поради недоказаност на твърдението за задържана от ответника каквато и да било, не само конкретна по съдържание и вид, документация – собственост на ищеца.
Въззивният съд, приемайки че предявеният установителен иск е за факт, непредвиден изрично в закона, съгласно чл.124 ал.4 ГПК и като такъв – недопустим, е обезсилил първоинстанционното решение и прекратил производството по делото.
В изложението по чл.280 ГПК касаторът е възпроизвел касационните доводи за неправилност по смисъла на чл.281 т.3 ГПК, различни от тези по чл.280 ал.1 и ал.2 ГПК и неотносими към обосноваването на основание за допускане на касационното обжалване. По същество същите са неотносими и като касационни доводи за неправилност на въззивния акт, тъй като касаят произнасяне по съществото на допустим иск, с предявения предмет, каквото решаващите мотиви на въззивното решение отричат. Произнасянето на съда се ограничава до преценка на вида и предмета на иска и недопустимостта му, на основание чл. 124 ал.4 пр. второ ГПК, именно защото като иск за факт – непредаване на документация на Кооперацията от ответника, след преустановяване качеството му на Председател на Кооперацията – би бил допустим, ако установяването на този факт е предвидено в закона, но такова предвиждане законът не съдържа.
Не може да се сподели и довода за недопустимост на въззивното решение, поради произнасяне по непредявен иск или по нередовна искова молба. Исковата молба и уточненията към същата не позволяват извеждането на предявен допустим иск, с различно от разгледаното правно основание и предмет, нито касаторът сочи такъв с касационната си жалба, освен формалното посочване на иск за оспорване истинност на документ, макар визирайки го с несъответно основание – чл.193 ГПК, вместо чл.124 ал.4 пр. първо ГПК, какъвто не е предявявал, нито дори посочва конкретния неистински документ. Съдът няма задължение да указва предявяването на недопустим иск, респ. коригирането му с допустим такъв с напълно нови и различни обстоятелствена част и петитум, а само отстраняване на съществуващо противоречие между обстоятелствената част и петитума на иска, такова, че първата предпоставя различен от формулирания петитум . Заявената в случая обстоятелствена част, обаче , не предпоставя изводим друг възможен петитум на допустим иск, а и страната изрично е потвърдила установителния му характер, с първоначално заявения предмет – че ответникът не е предал документация на Кооперацията , след прекратяване на качеството му Председател на същата. Предаването като действие, респ. отричането му, е отричане осъществяването на релевантен за ищеца факт, а не иск за отричане съществуването на правоотношение между страните. Няма пречка с позоваването и доказването на този факт в друго съдебно производство,страната да претендира съответни на интереса си последици – напр. обезщетяване на вреди, какъвто интерес е изводим от обстоятелствената част на исковата молба.
Единствено формулиран е въпрос за „правомощията на гражданския съд да преценява по пътя на косвения съдебен контрол материалната законосъобразност на 7-те реституционни акта по ЗСПЗЗ, съставени и подписани от ответника„ , обосноваван в хипотезата на чл.280 ал.1 т.3 ГПК. Освен , че е фактологичен, въпросът е напълно ирелевантен, с оглед решаващите мотиви на въззивния акт, за недопустимост на предявения иск, на основание чл.124 ал.4 пр. второ ГПК и по начало извън предмета на спора, въведен от ищеца с исковата молба. Като такъв, същият не удовлетворява изискването за правен въпрос, поради което е излишен коментар на сочения допълнителен селективен критерий.
Касаторът се позовава на „очевидна неправилност „ на въззивния акт, съгласно чл.280 ал.2 пр. трето ГПК, каквато не е изводима от съдържанието на същия, основано единствено на чл.124 ал.4 пр.второ ГПК и доколкото процесуалната разпоредба е приложена правилно и в съответствие с възпроизведените в мотивите на решението съдържания на исковата молба и уточненията към същата .
Водим от горното, Върховен касационен съд , първо търговско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 219/ 21.05.2018 г. по гр.д.№ 189/2018 г. на Плевенски окръжен съд.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
news 1 news 2 news 3d news 34 news 4f news df news ffs news fs news df news sdf news dfgvc news sdf news df news gf3 news 345 news 34r5 news dfsd news dsf news dsf4 news sdf34 news sdf43 news 4fsdf news sdsf34 news sddd news ddvvv news ddd