Определение №318 от 42450 по гр. дело №548/548 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 318

С.. 21.03.2016 г.

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 8 март две хиляди и шестнадесета година в състав:

П.: Ценка Георгиева
ЧЛЕНОВЕ: Илияна Папазова
Майя Русева

разгледа докладваното от съдията Ц. Г.
дело № 548/2016 година

Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на С. Ц. М., подадена от пълномощника му адв. Н. Д., срещу въззивното решение на Бургаския окръжен съд, № 131 от 10.11.2015г. по в.гр.д. № 1775/2015г., с което е потвърдено решението на Бургаския районен съд, ХІІІ гр. с-в, № 1266 от 21.07.2015г. по гр.д. № 16/2015г., с което С. Ц. М. е осъден да заплати на К. Т. Г. на основание чл. 55, ал. 1, пр. 2 ЗЗД сумата 4450 евро.
Ответницата по касация К. Т. Г. в подадения от пълномощника й адв. Р. С. И. писмен отговор моли да не се допусне касационно обжалване на въззивното решение.
Върховният касационен съд, състав на трето г.о. намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК от легитимирано лице, срещу подлежащо на обжалване съдебно решение и е процесуално допустима.
За да се произнесе относно наличието на предпоставките по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение ВКС съобрази следното:
За да постанови обжалваното решение въззивният съд е приел за установено от фактическа страна, че ищцата К. Г. е внесла в банката по разплащателна сметка в евро на своята дъщеря Й. Г. сумата от общо 8 900 евро, с основание – вноска по кредит. По тази сметка са привеждани дължимите месечни вноски за погасяване на кредита за покупка на апартамент в [населено място] и сумата е използвана за погасяване на отпуснатия кредит за съсобственото между дъщеря й и съжителстващото с нея лице – ответника С. М., жилище. Въз основа на гласните доказателства съдът е приел за установено по несъмнен начин, че внасянето на тази сума от ищцата Г. е станало с оглед сключването на брак между ответника М. и дъщерята й, което е била целта на дарителя и мотива на дарственото разпореждане. От правна страна е приел, че щом като бракът не е сключен, отпада и смисълът на дарението – т. е. касае се до едно подразбирано отрицателно условие, тъй като изплащането от трето лице, каквото е ищцата, на част от кредита за придобиване на недвижимия имот, съсобствен между дъщеря й и съжителстващия на семейни начала с нея ответник М., е било направено със съзнанието на страните, че ще предстои сключване на граждански брак и тъй като това събитие не се е случило, дарението би следвало да отпадне. С. като бракът не е сключен, а съсобственото между надарените със сумата от 8900 евро Й. Г. и С. М. жилище е изнесено на публична продан, при провеждане на която М. се легитимира като собственик на 1/2 ид. част от недвижимия имот, то половината от сумата от 8 900 евро, внесени от ищцата К. Г., се дължат от надарения ответник като получени на отпаднало основание и подлежат на връщане от него съгласно чл. 55, ал. 1, пр. 2 ЗЗД – с оглед неосъществяване на очаквания граждански брак и невъзникване на бъдещи брачни и родствени правоотношения. Относно твърденията на ответника за началния момент на погасителната давност съдът е приел, че на 08.09.2011г. е настъпил окончателният разрив в отношенията на Й. Г. със С. М., тъй като тогава тя разбрала, че няма да сключат брак с него – М. заживял с друга жена и има дете от нея.
К. С. М. моли да се допусне касационно обжалване на въззивното решение на основание чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК по въпроса „Следва ли даващият по една правна сделка да посочи точно основанието на паричната престация” поради противоречие с решение № 889/2008г. по гр.д. № 3994/2007г. І г.о. ВКС; и на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпросите: „Валидно ли е дарение, извършено с отрицателно условие, ако дарителят не е довел до знанието на надарения основанието и мотива за това свое действие, за да може последният да съобрази последиците от тази сделка и въздействието й в неговата правна сфера, след което да прецени дали да приеме или не дарението” и „В случай на договор за дарение под условие, допустимо ли е в условието да се засяга правната сфера на трети, неучаствали в сделката лица или сбъдването на това условие да зависи не от бъдещо несигурно събитие, а от волята на такива лица”. Прилага посоченото в изложението решение.
ВКС намира, че не е налице твърдяното противоречие на въззивното решение с приложеното решение № 889/2008г. по гр.д. № 3994/2007г. І г.о. ВКС по поставения въпрос. С посоченото решение е прието, че въззивният съд не е изложил съображения въз основа на какви факти е приел за установена правната цел на престацията, поради което въззивно решение е отменено и делото е върнато за ново разглеждане с указания за преценка за наличието на основание за престиране на исковата сума, т.е. спорът не е разрешен окончателно. Прието е, че по делото не се твърди и не се установява жалбоподателката да е поела насрещно задължение да осигури условия за нормален съвместен живот, което задължение да е престанала да изпълнява. В настоящия случай въззивният съд е приел за установено по несъмнен начин, че внасянето на исковата сума от ищцата Г. е станало с оглед сключването на брак между ответника М. и дъщерята й, което е била целта на дарителя и мотива на дарственото разпореждане.
Останалите два въпроса не са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. В. решение е постановено в съответствие със съдебната практика по сходен казус – решение № 1212/03.02.1994г. по гр.д. № 2305/1993г. ІV г.о. ВС, с което е прието, че освен законни основания за отмяна на дарствения акт, визирани в чл. 227, ал. 1 ЗЗД и чл. 105 СК /отм./, би могло да съществуват и модалитети на договора за дарение, които да поставят неговото действие във връзка с едно бъдещо несигурно събитие /в разглеждания случай са подарени златни предмети с оглед сключването на брак между ответницата и сина на ищцата/, което е било целта на дарителя и мотива на дарственото разпореждане. Щом като бракът не е бил сключен отпада смисълът на дарението, т.е. касае се до едно подразумявано отрицателно прекратително условие. Това осъществяване на отрицателното прекратително условие е настъпило и затова действието на договора за дарение е преустановено. Държането на спорните вещи от ответницата се явява вече без основание.
По изложените съображения не са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение.
Водим от горното ВКС

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Бургаския окръжен съд, № 131 от 10.11.2015г. по в.гр.д. № 1775/2015г.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

П.: Членове:

Решение №460 от 39954 по гр. дело №1065/1065 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е                                                                        №  460                                                София   21.05.2009г.                                                В ИМЕТО НА НАРОДА                                                                       Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско

Прочети »

Разпореждане № от 3.6.2016 по нак. дело №/ на отделение, Наказателна колегия на ВКС

РАЗПОРЕЖДАНЕСофия, 03.06.2016 година Капка Костова – председател на първо наказателно отделение на Върховния касационен съд, като разгледах искането на осъдения А. З. Д. (озаглавено „молба“)

Прочети »
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new new