2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 37
ГР. С., 16.01.2015 г.
Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 12.01.2015 г. в състав:
П.: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
Като разгледа докладваното от съдия И. ч.гр.д. №7313/14 г., намира следното:
Производството е по чл.274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на [община] могили, обл. Р., срещу въззивното определение на Окръжен съд Русе по ч.гр.д. №660/14 г., с което е потвърдено първоинстанционното за прекратяване на производството по заведения по реда на чл.422 ГПК от Общината срещу Сдружение на животновъди, [населено място] иск за установяване на посочените в исковата молба парични вземания. Прието е, че дружеството по ЗЗД е неперсонифицирано и има специфичен статут. Пред трети лица за гражданскоправни задължения съдружниците отговарят от свое име и носят лична отговорност, която може да е и солидарна, ако това е уговорено. Поради тази специфика на дружеството по ЗЗД, въззивният съд е приел, че в заповедното производство заявителят е насочил претенцията си срещу несъществуващ правен субект и исковото производство по чл.422 ГПК не може да се развие, а подлежи на прекратяване, поради липсващите правосубектност и процесуална легитимация на ответната страна.
В частната касационна жалба се правят оплаквания за неправилност – незаконосъобразност, на въззивното определение и се иска отмяната му.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ГПК срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно определение и е допустима.
За допускане на обжалването касаторът се позовава на чл.280, ал.1,т.3 ГПК. Поставя като значими за спора, точното прилагане на закона и развитието на правото въпросите: пълномощникът на дружество по ЗЗД /чл.357-360/ има ли представителна власт по отношение на всички членове на дружеството, допустимо ли е предявяването на иск срещу дружеството по ЗЗД чрез пълномощника му и счита ли се искът предявен срещу всичките му членове. Ако заявлението по чл.417 ГПК е предявено срещу дружество по ЗЗД чрез пълномощника на членовете му и е постъпило възражение от него, допустимо ли е привличане на останалите членове като ответници по иска. Представлява ли искането за конституиране на всички членове на дружеството в производството по чл.422 ГПК промяна на страните в заповедното производство.
На въпросите е отговорено в задължителната практика на ВКС- опр. по ч.гр.д. №6617/14 г. на четвърто г.о. и по ч.гр.д. №5793/14 г. на трето г.о., които са постановени по реда на чл.274, ал.3 ГПК за подобни с настоящия спорове, между същите страни. В опр. по ч.гр.д. №5793/14 г., след позоваване на задължителна практика на ВКС по цитираните там дела относно придобиването на права от съдружниците в дружество по ЗЗД и участието им в процеса, е прието, че „на въпроса дали конституирането на гражданските съдружници в производството по чл. 422 ГПК ще съставлява промяна на страните спрямо установените в заповедното производство , ако в заповедта за изпълнение те не са били поименно посочени и същата е издадена за задължение на сдружението при посочване на един от съдружниците като негов представител , следва да се отговори отрицателно. Няма основание исковото производство по чл. 422 ал.1 ГПК да бъде прекратено и конституирането на съдружниците да се отказва поради констатацията , че като легитимирани лица те не са били посочени в заповедта за изпълнение”. Това налага да се допусне касационно обжалване на въззивното определение на осн. чл.280, ал.1,т.1 ГПК.
Даденият в задължителната практика на ВКС отговор на въпроса за допустимостта на производството по чл.422 ГПК се споделя от настоящия състав на ВКС, поради което обжалваното въззивно определение следва да се отмени и делото – върне на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
Поради изложеното ВКС на РБ, трето гр. отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение на Русенски окръжен съд по ч.гр.д. №660/14 г. от 16.07.14 г. и ОТМЕНЯ това въззивно определение.
ВРЪЩА делото на Беленски районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
П.: ЧЛЕНОВЕ: