Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Deny from all Определение №403 от 14.12.2017 по гр. дело №880/880 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС - Бг Анализ

Определение №403 от 14.12.2017 по гр. дело №880/880 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 403

гр. София, 14.12.2017 г.

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, трето отделение в закрито заседание на двадесет и трети ноември две хиляди и седемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ХИТОВА
АЛЕКСАНДЪР ЦОНЕВ

изслуша докладваното от председателя СИМЕОН ЧАНАЧЕВ гр.дело № 880/2017 г.

Производството е по чл. 248 ГПК.
Образувано е по повод постъпила молба вх. № 11393/20.10.2017 г. по регистъра на Върховния касационен съд, подадена от Прокуратурата на Република България, с искане за изменение на определение № 695 от 09.10.2017 г., постановено по настоящото дело, в частта за разноските.
Ответникът по молбата – И. К. Д. от [населено място] не е взел становище.
Върховният касационен съд /ВКС/, състав на гражданска колегия, трето отделение, за да се произнесе взе предвид следното:
Молбата е процесуално допустима. Подадена е в едномесечния срок по чл. 248, ал. 1 ГПК и от процесуално легитимирано лице – с определението № 695 от 09.10.20174 г., чието изменение се иска, молителят-жалбоподател е осъден да заплати на ищеца разноски в размер 1 000 лв., направени от последния за заплащане на адвокатско възнаграждение за касационното производство по делото. Тъй като молителят не иска присъждане на разноски в своя полза, не е необходимо той да е представил списък на разноските – с оглед процесуалната допустимост на молбата му по чл. 248 ГПК. Направеното с молбата искане по чл. 78, ал. 5 ГПК за намаляване на присъдените разноски за адвокатско възнаграждение, е своевременно. Ищецът е направил искането си за присъждането на тези разноски и е представил доказателствата за извършването им с отговора на касационната жалба, преписи от който и от приложенията му не се връчват на молителя-жалбоподател, поради което последният не би могъл да направи искането за намаляване на разноските преди постановяването в закрито заседание и обявяването на определението № 695 от 09.10.2017 г., с което са присъдени разноските.
Разгледана по същество молбата е неоснователна, поради следните съображения:
С разпоредбата на чл. 78, ал. 5 ГПК е предвидена възможността да бъде намалено заплатеното от страната възнаграждение на адвокат в случаите, когато то е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото. ВКС намира, че реализираната от процесуалния представител на ответника по касационната жалба защита, в производството по чл. 288 ГПК, е предоставена по спор, който се характеризира с фактическа и правна сложност. Съгласно чл. 78, ал. 5 ГПК, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната фактическа и правна сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по – нисък размер на разноските в тази им част, но не по – малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. В конкретния случай, договореният и заплатен размер на адвокатското възнаграждение /1 000 лева/ на ответника не е прекомерен, предвид установения в нормата на чл. 78, ал. 5 ГПК критерий – действителната фактическа и правна сложност на делото. Спорът във фазата на касационното производство по чл. 288 ГПК, в която е депозиран и отговора на ответника по чл. 287, ал. 1 ГПК се характерезира с фактическа и правна сложност на въпросите, обусловена от преценка за наличието на предпоставки по чл. 280, ал.1, т. 1 и т. 2 ГПК, съответно обосноваване на насрещно защитно становище, относно твърденията на касатора за наличието им. Следователно не са налице предпоставките на чл. 78, ал. 5 ГПК за присъждане по – нисък размер на разноските. В тази връзка доводите в молбата са необосновани, доколкото въпросът за материалния интерес е релевантен при наличието на предпоставки по чл. 78, ал. 5 ГПК за присъждане на по – нисък размер на разноските.
Предвид гореизложеното молбата за изменение на определението в частта за разноските е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на гражданска колегия, трето отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. № 11393/20.10.2017 г. по регистъра на Върховния касационен съд, подадена от Прокуратурата на Република България, с искане за изменение на определение № 695 от 09.10.2017 г., постановено по настоящото дело, в частта за разноските.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest