Решение №17 от по гр. дело №5178/5178 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 
                                                          
   №  17                     
 
                                                 гр.София, 19.01.2009 г.                                               
 
                                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА
 
Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в закрито съдебно заседание на четиринадесети януари две хиляди и девета година в състав:
 
            ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА         
               ЧЛЕНОВЕ:       ЛИДИЯ РИКЕВСКА
                                                                               ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА    
               
като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева  гр.д.№ 2840 по описа на Пето г.о. за 2008 г. приема следното:
 
Производството е по реда на чл.288 от ГПК във връзка с чл.280, ал.1, т.1 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Д. С. И. срещу решение от 10.03.2008 г. на К. окръжен съд, ГК, 4 състав по гр.д. № 479 от 2007 г., с което е оставено в сила решението от 18.05.2007 г. по гр. д. № 1066/2006 г. на К. районен съд, ГК за установяване на основание чл. 21 от СК по отношение на Д. С. И., че Г. А. К. е изключителен собственик в резултат от трансформация на лични средства на 2787/6287 идеални части от придобит по време на брака между страните двустаен апартамент № 55, ет.4, вх. „В”, бл.61, кв. „З” в гр. К..
К. основание за допускане на касационното обжалване се сочи противоречие с практиката на ВКС, отразена в решение № 1* от 1996 г. на ІV ГО на ВКС, по въпроса кога е налице пълно доказване на трансформацията на лично имущество.
Ответникът по касационната жалба Г. А. К. не взема становище по нея.
При проверка допустимостта на касационното обжалване, Върховният касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение констатира следното: За да бъде призната трансформацията на лични средства на ищеца при покупко-продажбата на процесния апартамент от 02.10.1990 г., съдилищата са приели въз основа на свидетелските показания на брата на ищеца и на още двама свидетели, че преди брака между страните, през 1964 г. ищецът е получил по дарение от родителите си 3000 лв. и е спестил лични средства от 3000 лв., които са били предназначени за закупуване на жилище. Въпросът дали именно събраните от ищеца още през 1964 г. парични средства са били използвани за закупуване на жилището 26 години по-късно не е бил обсъждан. Въззивният съд е игнорирал като твърде общи показанията на свидетелите на ответницата, според които по време на брака страните са спестявали средства в жилищно-спестовен влог и ответницата също е внасяла суми в него. Така постановеното решение на въззивния съд противоречи на утвърдената съдебна практика на ВКС по съществения процесуален въпрос за тежестта и начина на доказване на трансформация на лични средства в имущество, придобито по време на брака. Според решение № 865 от 2005 г. на ВКС, Първо г.о., ищецът, който твърди трансформацията, трябва да я установи чрез пълно и пряко доказване. Съдът е длъжен да събере и обсъди доказателства за продължителността на брака между страните, след колко време от сключването на брака е придобито имуществото, какви доходи са получавали съпрузите и имали ли са възможност с тях да придобият имуществото, какво е било материалното положение на родителите им. Едва след цялостен анализ на тези обстоятелства, съдът може да се произнесе дали е налице трансформация. В този смисъл е и посоченото от касатора решение № 1* от 1996 г. на ВКС, Четвърто г.о. Признавайки трансформацията, без да обсъди всички тези факти и само въз основа на непълно доказване от страна на ищеца на конкретното влагане на лични средства в покупко-продажбата на апартамента, въззивният съд е постановил решението си в противоречие с практиката на ВКС, поради което е налице основанието на чл.280, ал.1, т.1 от ГПК за допускане на касационното обжалване.
По изложените съображения съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение
О П Р Е Д Е Л И :
 
 
ДОПУСКА касационно обжалване на решение от 10.03.2008 г. на К. окръжен съд, ГК, 4 състав, по гр.д. № 479 от 2007 г.
ЗАДЪЛЖАВА касатора в едноседмичен срок от съобщението да внесе по сметка на ВКС държавна такса за разглеждане на касационната жалба в размер на 111,48 лв.
 
След внасяне на таксата делото да се докладва на П. на отделението за насрочването му за разглеждане в открито съдебно заседание.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Оценете статията

Вашият коментар