Р Е Ш Е Н И Е
№ 416
гр.София, 12 ноември 2009 г.
в името на народа
Върховният касационен съд на РБ, трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на тринадесети октомври две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елияна Карагозова
ЧЛЕНОВЕ: Борислав Ангелов Цветинка Пашкунова
с участието на прокурора Руско Карагогов
и при секретаря Лилия Гаврилова,
разгледа докладваното от съдията Борислав Ангелов
наказателно дело № 428/09 година.
Образувано по протест на прокурор при Варненска апелативна прокуратура против решение № 85 от 11.06.2009 год. по внохд № 109/09 год. на Варненски апелативен съд.
Според протеста решението на въззивния съд, с което е потвърдена оправдателната присъда за подсъдимия от първата инстанция е постановено в нарушение на закона. При установената фактическа обстановка е приложен неправилно. Подсъдимият в качеството се на кмет на община е нарушил принципите за разпореждане с общинска собственост. Взел е произволно решение за продажбата на имота. Една от правоимащите е майка на член от общинския съвет. Подсъдимият умишлено е заобиколил закона, за да се облагодетелстват други лица. Прави се искане за отмяна на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане.
Прокурорът поддържа протеста по изложени в него съображения.
Защитата на подсъдимия в писмени съображения намира протеста за неоснователен, тъй като присъдата и решението са постановени в съответствие със закона. Доводите в него навеждат на необоснованост, което не е основание за касационна проверка. Развити са подробни съображения в тази насока.
ВКС на РБ, за да се произнесе взе предвид следното:
С присъда № 17 от 10.02.2009 год. по нохд № 951/08 год., Варненски окръжен съд е признал подсъдимия С. С. С. за невиновен в извършено престъпление по чл.383а, т.1, вр. с чл.282 ал.2, вр. с ал.1 НК, и на основание чл.304 НПК е оправдан.
С протестираното решение присъда е потвърдена.
След като обсъди доводите на страните и извърши проверка на решението в пределите на чл.347 ал.1 НПК, Върховният касационен съд намира, че протестът е НЕОСНОВАТЕЛЕН.
Изразеното в протеста несъгласие с оправдаването на подсъдимия С по чл.383а НК, по изложените в него възражения, сочи на необоснованост на съдебният акт, което е извън основанията за касационен контрол. Направените от въззивния съд изводи за невиновност на подсъдимия по повдигнатото му обвинение са обосновани и се основават на комплексната и обективна оценка на събрания доказателствен материал. При установените от двете съдебни инстанции фактически положения материалният закон е приложен правилно. Изложените в протеста основания за неправилни правни изводи от тях са били предмет на обсъждане в решението на въззивната инстанция и за да бъдат отхвърлени като несъстоятелни по реда на чл.339 ал.2 НПК са изложени съображения, които се споделят и от касационния състав. Те почиват на съвкупната оценка на доказателствените материали. Изследвана е хронологията на събитията по отстъпеното право на строеж, собствеността на сградите и прилежащия имот, действията на подсъдимия като кмет на общината по оформянето на преписката за тяхната продажба, определянето на купувач и изготвянето на договора за покупко-продажба. Изложени са конкретни съображения, поради какви причини се кредитират една група доказателствени източници, а други са отхвърлени, като това кореспондира с действителното им съдържание и не противоречи на формалната логика. Подробно е обсъдено, дали с дейността си подсъдимия е превишил властта и правата си, или е продиктувана от убеденост, че този е редът за сключване на сделката, без да е имал умисъл да облагодетелства трето лице и да сключи неизгодна за общината сделка / която е атакувана в съда за обявяване на нейната нищожност/. При установената убеденост на подсъдимия, че именно предприетия от него ред за продажбата на имота е правилен, и че сделката не противоречи на закона, правилен е извода на съдилищата по същество, че липсва субективната с. на деянието, което да обоснове наказателната отговорност на дееца.
Твърденията в протеста за близки отношения на един от собствениците на постройките с общински съветник, както и целта да набави за себе, или за другиго противозаконна облага, не са подкрепени с доказателства, а те също подлежат на доказване. При тяхната липса, както е приел и въззивният съд не могат да се правят изводи във вреда на подсъдимия. В разглеждания случай вътрешното убеждение на съда е било изградено в съгласие с принципите на чл.13 и 14 НПК.
При установените фактически констатации законосъобразен е извода, че не е доказана по несъмнен начин субективната с. на престъплението по чл.383а, вр. с чл.282 ал.2, вр. с ал.1 НК. Поради това в съответствие със закона правилно е постановена оправдателна присъда.
По изложени съображения и на основание чл.354 ал.1,т.1 НПК, Върховният касационен съд на РБ, в състав на ІІІ н.о.,
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 85 от 11.06.2009 год., постановено по внохд № 109 по описа за 2009 год. на Варненски апелативен съд.
Решението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
Определение №559 от 30.9.2011 по ч.пр. дело №462/462 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС
ОПРЕДЕЛЕНИЕ№ 559 София, 30 септември 2011 г. Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и осми септември две хиляди и единадесета