Oблекчение за намалена работоспособност, съгласно Решение на ТЕЛК

Mоже ли да ползвате облекчение при деклариране на доходите си за 2010г. като лице с намалена работоспособност и правилно ли органите при ТД на НАП гр. .. не признават приложеното към ГДД Решение на ТЕЛК за ползване на данъчно облекчение, поради изтекъл срок?

В отговор на направеното от Вас запитване до органите по приходи при ТД на НАП …… – офис гр……., препратено ни по компетентност с писмо вх.№ … от 25.03.2011г. при Дирекция „ОУИ“ ……………., Ви уведомяваме за следното:

Според изложеното съдържание в запитването сте подал ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ за 2010г. Прилагате експертно Решение на ТЕЛК № … от 28.11.2001г.,удостоверяващо 79% намалена работоспособност със срок на инвалидност 01.11.2004год.

Прилагате и копие на писмо № … от 09.03.2007г. отговор по Ваше запитване от НЕЛК гр…..

Интересувате се може ли да ползвате облекчение при деклариране на доходите си за 2010г. като лице с намалена работоспособност и правилно ли органите при ТД на НАП гр. .. не признават приложеното към ГДД Решение на ТЕЛК за ползване на данъчно облекчение, поради изтекъл срок.

Нашето становище:

Съгласно чл.18,ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7 920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.

Данъчно облекчение по чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ може да се ползва само при условие, че основанието му за ползване е документално обосновано. За целта за съответната данъчна година, в случая – 2010 г. следва да разполагате с валидно решение издадено по реда и условията на Наредбата за медицинска експертиза на работоспособността, приета на основание чл. 101, ал. 5 от Закона за здравето.

Съгласно § 2 от ПЗР на същата наредба, постановените до 31 декември 2004 г. експертни решение на ТЕЛК / НЕЛК/, в които определеният срок на инвалидност не е изтекъл до тази дата, след 1 януари 2005 г. се считат с определен пожизнен срок на инвалидност при навършена 65 годишна възраст на лицата.

Разпоредбата на § 49 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ регламентира, че предвидените в ЗДДФЛ облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е изтекъл към 31.12.2004 г. и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение.

Видно от приложеното експертно решение на ТЕЛК, срока на инвалидизиране е изтекъл преди тази дата и независимо, че сте навършили 65 годишна възраст, цитираните правни норми са неприложими, поради изпълнение само на едно от двете необходими условия.

За да е валидно Експертното Решение то следва да обхваща годината на ползване на данъчно облекчение в срока на действието си или да е издадено с пожизнено определена степен на неработоспособност.

Съгласно пар. 10а /Нов – ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г./ от ДР на ЗДДФЛ лицата определени с валидно решение на компетентен орган вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто ползват данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон. Лицата, на които до 31 декември 2009 г. пожизнено е определена степен на трайно намалена работоспособност по реда на Закона за здравето, и лицата, които са с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност по силата на § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравето, се смятат с пожизнено определени вид и степен на увреждане.

Законът за здравето е обн. ДВ, бр. 70 от 2004 г. и влиза в сила от 01.01.2005 г. Съгласно чл. 101, ал. 4 от ЗЗ (разпоредба, която е действала до 01.07.2009 г.) степента на трайно намалена работоспособност на лица, навършили 65-годишна възраст, се определя пожизнено. Преосвидетелстване на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза. С § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на закона са уредени т.н. заварени случаи. Това са случаите, при които определеният по стария закон срок на експертното решение не е изтекъл към 01.01.2005 г. – датата на влизане в сила на новия закон. За тези лица законодателят е предвидил, че при навършена 65-годишна възраст се смятат с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност.

Следователно в изпълнение на цитираните правни норми от специалния и данъчния закони, на основание на цитираното и приложено към запитването експертно решение не може да ползвате облекчението, регламентирано в чл.18, ал.1 от ЗДДФЛ.

По отношение на цитирания § 20 от ПЗР на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ следва да имате предвид следното:

Съгласно § 20 от ПЗР на ЗМДТ лицата с увреждания, трайно намалената работоспособност, на които е установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са навършили тази възраст в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват правата си по този закон пожизнено независимо от определения в експертното решение срок.

Обръщаме внимание на това, че цитираната норма е специална и касае правата на лицата с увреждания, регламентирани единствено в разпоредбите на ЗМДТ, и съответно не следва да се прилага по аналог за целите на друг данъчен закон – ЗДДФЛ.

Един от основните аргументи в подкрепа на това правило е разпоредбата на чл. 60 от Конституцията на Р България, според която данъчните облекчения и утежнения могат да се установяват само със закон. Видно е, че в § 20 от ПЗР на ЗМДТ се коментират единствено права по този закон, поради което е недопустимо действието й да се разширява спрямо права, уредени в други закони.

За да ползвате правата на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ като лице с намалена работоспособност при получаване на доходи, следва да притежавате валидно експертно решение, съгласно цитираните по-горе правни норми, т.е. следва да се преосвидетелствате пред компетентен орган ТЕЛК /НЕЛК/.

Оценете статията

Вашият коментар