Здравно осигуряване на украински бежанец при сключен трудов договор

ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 4, чл. 34, ал. 1, т. 2 и 3 и чл. 40, ал. 1, т. 1 и ал. 3, т. 7;  Наредба № Н-8/2005 г. – чл. 3, ал 2, т. 7   
  Здравно осигуряване на украински гражданин, подал молба за закрила по реда на Закона за убежището и бежанците, при сключен трудов договор
От съдържанието на писмото, приложенията към него и след направена справка в информационната система на НАП се установява, че на 31 май 2016 г. „…….“ ООД e сключил трудов договор с украински гражданин, подал молба за закрила по реда на Закона за убежището и бежанците, производството по която към този момент не е приключило. Същият има издадена регистрационна карта на чужденец със срок на валидност до 2 юли 2016 г., от която е видно, че той е в производство по определяне на държавата, компетентна за разглеждането на молбата му за статут. Искате да получите становище относно здравното осигуряване на това лице.
При така представената фактическа обстановка и с оглед действащите разпоредби по задължителното здравно осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 1, ал. 1 и 2 от Закона за убежището и бежанците (ЗУБ) закрилата, която Република България предоставя на чужденци, включва убежище, международна закрила и временна закрила (чл. 1, ал. 1 и 2 от ЗУБ). Международна закрила се предоставя по силата на Конвенцията за статута на бежанците, съставена в Женева на 28 юли 1951 г., и Протокола за статута на бежанците от 1967 г., ратифицирани със закон, на международни актове по защита правата на човека и на този закон и включва статут на бежанец и хуманитарен статут (чл. 1а, ал. 2 от ЗУБ). Президентът на Република България предоставя убежище в съответствие с определените му правомощия в случаите по чл. 27, ал. 2 от Конституцията, както и когато държавните интереси или особени обстоятелства налагат това (чл. 2, ал. 1 от ЗУБ).
Правата и задълженията на чужденците, търсещи международна закрила, по време на производството са определени в Раздел II, членове от 29 до 30а от ЗУБ.
В чл. 29, ал. 1 от ЗУБ е указано, че по време на производството чужденецът има право:

да остане на територията на Република България;
да се движи на територията на Република България;
на подслон и храна;
на социално подпомагане по реда и в размера, определени за българските граждани;
на здравно осигуряване, достъпна медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване при условията и по реда за българските граждани;
на психологическа помощ;
да получи регистрационна карта;
на преводач или тълковник.

Съгласно ал. 2, от правата по ал. 1 се ползват и чужденците, на които е образувано производство по чл. 67а, ал. 2, т. 1 за определяне на държавата, компетентна за разглеждане на молбата за предоставяне на международна закрила. От правата по ал. 1, т. 1, 7 и 8 се ползват и чужденците, на които е образувано производство по чл. 67а, ал. 2, т. 2 за определяне на държавата, компетентна за разглеждане на молбата за предоставяне на международна закрила.
Кръгът на лицата, които подлежат на задължително здравно осигуряване, е определен в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
На основание чл. 33, ал. 1, точки 3 и 4 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са:

чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна;
лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или с предоставено право на убежище;

Съгласно чл. 34, ал. 1, точки 2 и 3 от ЗЗО задължението за осигуряване за горепосочените лица възниква:

по чл. 33, ал. 1, т. 3 – от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване;
по чл. 33, ал. 1, т. 4 – от датата на откриването на производство за предоставяне статут на бежанец или право на убежище;

Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи осигурени лица, са определени в чл. 40 от ЗЗО.
В чл. 40, ал. 1 от ЗЗО са обхванати лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване на основание упражняване на трудова дейност (по чл. 4 и чл. 4а от КСО) и получаване на доходи (пенсии, обезщетения за безработица, по болест и майчинство и др.)
Съгласно чл. 40, ал. 1 т. 1 от ЗЗО здравноосигурителната вноска за лицата по чл. 4, ал. 1 и 10 от КСО (включително за работниците и служителите), определена по реда на чл. 29, ал. 3, се внася върху дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване; вноската се внася от работодателя или ведомството и се разпределя между работодателя или ведомството и осигурения в съотношение 60:40 (в сила от 01.01.2008 г.).
В чл. 40, ал. 3 от ЗЗО са изброени лицата, които се осигуряват здравно за сметка на държавния бюджет, ако не са осигурени на друго основание по ал. 1.
На основание чл. 40, ал. 3, т. 7 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за лицата в производство за предоставяне на статут на бежанец или право на убежище са за сметка на държавния бюджет. Лицата в производство за предоставяне на хуманитарен статут не могат могат да се възползват от тази разпоредба, тъй като не са изрично посочени сред лицата, чиито здравноосигурителни вноски се поемат от държавния бюджет. 
Съгласно чл. 3, ал. 2, т. 7 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, Агенцията за бежанците подава данни за лицата в производство за предоставяне статут на бежанец или право на убежище с декларация образец № 3 „Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от държавния бюджет“ в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните.
Предвид горецитираната нормативна уредба, до приключване на производството за предоставяне на закрила по реда на ЗУБ осигурителят „………“ ООД няма задължението да начислява и внася здравноосигурителни вноски за наетия от него украински гражданин. За дружеството ще възникне задължението да го осигурява здравно съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО във връзка с чл. 33, ал.1, т. 4 от същия закон, ако след приключване на производството чуждият гражданин получи статут на бежанец, хуманитарен статут или право на убежище.

Оценете статията

Вашият коментар