О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 658
гр. София, 02.12.2015 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
Като изслуша докладваното от съдия Керелска ч. гр. дело № 4010/2015г. и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2, изр. 2 – ро ГПК.
Образувано е по частна жалба вх. № 11632 от 30.102.105 г. на А. К. К. против определение № 511 от 23.09.2015 г., постановено по настоящото гражданско дело, с което не е допуснато касационно обжалване на определение № 244 от 01.07.2015 г. по в. ч. гр. д. № 526/2015 г. на Окръжен съд – [населено място], с което е потвърдено определение № 981 от 19.05.2015 г. на Районен съд – [населено място] по гр. д. № 1085/2015 г., с което е постановено връщане на исковата молба на А. К. К..
При проверка данните по делото, настоящият съдебен състав на Върховният касационен съд, Трето гражданско отделение, констатира следното:
Частната жалба е подадена от надлежна страна и в срока за обжалване по чл. 275 ал. 1 ГПК. Същата обаче е процесуално недопустима доколкото е подадена срещу определение, което не подлежи на обжалване. Съображенията за това са следните:
Разпоредбата на чл. 274, ал. 1 ГПК очертава кръга на подлежащите на обжалване определения – тези, които преграждат по – нататъшното развитие на делото и тези, за които законодателят е предвидил изрично такава възможност. Определенията по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК, с които не се допуска обжалване срещу въззивни определения по частни касационни жалби ,не попадат в кръга на тези определения, с които съдът се произнася по процесуални въпроси.
Тези определения имат сходен режим с определенията, постановени по реда на чл. 288 ГПК. С постановяване на определението по чл. 274, ал. 3 ГПК, с което не допуска касационно обжалване, Върховният касационен съд констатира липса на установените от законодателя предпоставки за това. Тази категория определения са акт на съда, който представлява предвиден в закона способ за селективен контрол върху определения на въззивните съдилища и по отношение на тях не е предвидена процесуална възможност за осъществяване на последващ инстанционен контрол.
Последното обуславя процесуалната недопустимост на подадената частна жалба и същата следва да бъде върната .
Мотивиран от горното Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА частна жалба вх. № 11632 от 30.102.105 г. на А. К. К. против определение № 511 от 23.09.2015 г., постановено по ч. гр. дело № 4010/2015г.
Определението подлежи на обжалване в седмичен срок от съобщаването му пред друг състав на ВКС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: