О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 168
гр.София, 20.06.2013г.
в и м е т о н а н а р о д а
Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на деветнадесети юни, две хиляди и тринадесета година в състав:
Председател:НАДЕЖДА ЗЕКОВА
Членове: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 3936 описа за 2013 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.307, ал.1 ГПК.
Делото е образувано по молба за отмяна от 13.05.2013г. на Я. Я. Д. на влязлото в сила решение от 05.12.2011г. по гр.д.№682/2011г. на ОС Враца и потвърденото с него решение от 13.07.2011г. по гр.д.№1645/2011г. на РС Враца, на основание чл.303, ал.1, т.1 ГПК.
Ответникът [фирма], чрез процесуалния си представител в писмено становище поддържа, че молбата е недопустима, а ако бъде разгледана по същество е неоснователна.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о., като направи преценка за наличие предпоставките на чл. 307, ал.1 ГПК, приема за установено следното:
Молбата за отмяна не следва да бъде допусната за разглеждане по същество.
С атакуваното решение ОС Враца, като е потвърдил първоинстанционното решение, е признал за установено по отношение на Я. Я. че дължи на [фирма] сумата 61,47 лева цена на незаплатена топлинна енергия за времето от 30.11.2009г. до 31.01.2011г., ведно с лихва считано от 17.02.2011г.
За да обоснове допустимост на отмяната по чл.303, ал.1, т.1 ГПК молителят представя писмо от 10.04.2013г. Министерство на икономиката, енергетиката и туризма в отговор на негово запитване, изравнителна сметка за топлоенергия за период от м.април 2010г. до месец януари 2011г. и от месец ноември 2009г. до месец март 2010г., справка за използувана топлинна енергия от месец април 2011г. до месец март 2011г. и от месец май 2009г. до месец март 2010г., справка за неплатени фактури от месец ноември 2009г. до месец февруари 2011г. и справка за начислена сума за получена от молителя топлинна енергия за същия период.
При тези данни Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. намира, че молбата за отмяна не следва да бъде разгледана по същество. Не е налице мотивирано основание за отмяна по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК, а само общи оплаквания за незаконосъобразност на влязлото в сила съдебно решение, които не могат да бъдат предмет на извънредно средство за контрол. Представеното към молбата писмо от 10.04.2013г. Министерство на икономиката, енергетиката и туризма в отговор на негово запитване, не представлява нищо друго освен писмено изложение на отговори по поставени от молителя въпроси, които биха могли да бъдат слушани по делото чрез разпит на експерт само при налични условия за допустимостта им. То не е писмено доказателство по смисъла на чл. 179 и чл.180 ГПК/ чл.143 и 144 ГПК/отм./, защото тези разпоредби имат предвид официални документи, издадени от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форми и ред, и частни документи, подписани от лицата, участвуващи като страна по делото, годни да установят изявленията в тях, а не показания на експерт, недепозирани по реда и начина, предвиден в закона. Останалите представени справки към молбата са били на разположение на молителя още по време на разглеждане на спора по същество и не представляват нови писмени доказателства по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК. Подаването на молбата с мотивирано изложение на основанието за отмяна е абсолютна процесуална предпоставка, за да може същата да бъде разгледана по същество от настоящата инстанция. Ето защо при липсата на такова настоящата молба не следва да се допуска до разглеждане по същество на основание чл.307, ал.1 ГПК.
С молба от 13.05.2013г. молителят е поискал да бъде спряно изпълнението на влязлото в сила решение на въззивния съд, като е представил с оглед разпоредбата на чл.309, ал.1 ГПК надлежно обезпечение видно от вносна бележка от 13.05.2013г. на [фирма], поради което същата следва да бъде уважена.
Предвид изложените съображения, съдът
О п р е д е л и :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба за отмяна от 13.05.2013г. на Я. Я. Д. на влязлото в сила решение от 05.12.2011г. по гр.д.№682/2011г. на ОС Враца и потвърденото с него решение от 13.07.2011г. по гр.д.№1645/2011г. на РС Враца, на основание чл.303, ал.1, т.1 ГПК.
спира изпълнението на влязлото в сила решение от 05.12.2011г. по гр.д.№682/2011г. на ОС Враца.
Определението, в частта му, с която е оставена без разглеждане молбата за отмяна, може да се обжалва с частна жалба в седмичен срок от съобщаването му на страните пред друг тричленен състав на ВКС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: