Определение №446 от 4.4.2013 по гр. дело №1410/1410 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 446
София,04.04.2013г.

Върховен касационен съд, четвърто гражданско отделение в закрито съдебно заседание на втори април две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ:ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
изслуша докладваното от съдията Райчев гр. д. № 1410 по описа за 2012 год., и за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е решение от 31.08.2012г. по гр.д.№9624/2011г. на ГС София, с което е отхвърлен иск с правно основание чл.249, ал.2 ЗОВС/отм/.
Жалбоподателят Е. Г. П., чрез процесуалния си представител поддържа, че с решението е даден отговор на правен въпрос от значение за спора в противоречие с практиката на ВКС.
Ответникът С. в. с. в писмено становище, чрез процесуалния си представител поддържа, че не следва да се допуска касационно обжалване.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о., като направи преценка за наличие предпоставките на чл. 280 ГПК, приема за установено следното:
С въззивното решение съдът, като е потвърдил първоинстанционното решение, е отхвърлил иска на Е. Г. срещу Софийски военен съд с правно основание чл.249, ал.2 ЗОВС/отм./ за сумата 32 966,6 лева, представляваща обезщетение от смъртта на сина й П. И..В решението е прието, че починалият на 09.01.2009г. военен съдия П. И., наследодател на ищцата по делото, не е загинал при и по повод изпълнение на военна служба, тъй като смъртта е настъпила от инсулт и предявеният иск е неоснователен. Изложени са съображенията за това, че легалното определение на понятията при и по повод изпълнение на военна служба са дадени в пар.1, т.10 и 11 от ЗОВС/отм./

В изложение по чл.284, ал.3 ГПК жалбоподателката, чрез процесуалния си представител поддържа, че с решението е даден отговор на материалнпровния въпрос от значение за спора за обхвата на съдържанието на понятието “загинал по време на военна служба” по смисъла на чл. 249, ал.2 ЗОВС, който е разрешен в противоречие с практиката на ВКС, разрешаван е противоречиво от съдилищата и е от значение за точното прложение на закона и развитие на правото. Представя решение от 20.07.2012г. по гр.д.№1165/2011г. ІІІ г.о. на ВКС, в което е прието, че определението на понятията “при и по повод изпълнение на военна служба” е дадено в пар.1, т.2 и 3 ЗМВР, а преценката е конкретна във всеки случай, решение от 22.11.2011г. по гр.д.№1579/2010г. ІV г.о., което е прието, че съгласно § 1 т.2, 3 и 4 ДР на ЗМВР за „загинал при или по повод изпълнение на служебни задължения” се счита лице, чиято смърт е настъпила в резултат на действия или бездействия, които съставляват изпълнение на задължения, произтичащи непосредствено от заеманата длъжност или ги предхождат, или следват по време и са в пряка причинна връзка с тях, както и решения на ВАС и въззивен съд неотносими към преценката за допустимост.
С оглед на така изложените съображения Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. намира, че не следва да бъде допуснато касационно обжалване на въззивното решение. Не са налице релевираните основания за допустимост на касационното обжалване – по чл.280, ал.1, т.2 – 3 ГПК, тъй като въззивното решение е постановено при точното прилагане на закона и в съответствие с практиката на ВКС. Съобразно същата, застъпена и в постановеното по реда на чл.290 ГПК решение от 13.04.2010г. по гр.д.№3880/2008г. ІV г.о. ВКС, а и в прадставените от жалбоподателя решения, съдържанието на понятието “загинал по време на военна служба” следва да бъде съобразено с вложения от законодателя смисъл на термините “при изпълнение на службата” и “по повод изпълнение на службата” съгласно разясненията в § 10 и § 11 от допълнителните разпоредби на ЗОВСРБ/отм., обн. ДВ, бр. 112 от 27.12.1995г./. Посочва се, че военнослужещият е починал и/или претърпял телесна повреда при изпълнение на службата, когато смъртта или телесната повреда са настъпили при действия или бездействия, които образуват съдържанието на военната служба или конкретно поставена задача, а съгласно § 11, военнослужещият е починал или претърпял телесна повреда по повод изпълнение на службата, когато смъртта или телесната повреда са настъпили при действия или бездействия, които не са елемент от съдържанието на военната служба, но я предхождат или следват по време и са в пряка причинна връзка с нея. Така, съдържанието на понятието “загинал по време на военна служба” включва две хипотези: когато военнослужещият е загинал пряко изпълнявайки военната си служба и когато смъртта е настъпила в пряка причинна връзка с военната служба, макар и не по време на прякото и изпълнение. Посочва се, че изпълнението на военната служба включва действия или бездействия, които образуват съдържанието и, т.е. действия или бездействия, пряко свързани с изпълнение на функциите по подготовката и осъществяването на отбраната на страната; дейности за осигуряване на стабилна среда на сигурност и за подготовка и осъществяване на въоръжена защита на териториалната цялост и независимостта на държавата; действия, свързани със задачите по предотвратяване, възпиране и отговор на възможните заплахи срещу Република България и съюзниците й за постигане на целите на националната политика в областта на отбраната, т.е. изпълнение на задачите, възложени в чл. 56 – чл. 59 ЗОВС (чл. 66 и сл. ЗОВС отм.) на въоръжените сили на Република България в мирно време, при обявяване на военно положение, както и при въоръжено нападение срещу Република България и при обявяване на положение на война. Приема се, че когато смъртта на военнослужещия не е настъпила при и по повод на военната служба – не е настъпила при изпълнение на функции, образуващи съдържанието на военната служба или намиращи се в пряка, причинна зависимост от тези функции, не се дължи обезщетение по чл. 249, ал.2 ЗОВС (отм.).
Така установената практика не е неправилна, което би обусловило необходимост от нейната промяна, а не е и противоречива, тъй като е уеднаквена с постановените от ВКС решения.
Воден от изложеното, Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
Не ДОПУСКА касационно обжалване на решение от 31.08.2012г. по гр.д.№9624/2011г. на ГС София,
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top