О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 455
София 27.07.2009г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК ,ІV г.о.в закрито заседание на седемнадесети юли през две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
при секретаря…………………….. и в присъствието на прокурора………………..
като изслуша докладваното от съдията Светла Бояджиева ч.гр.дело № 385 по описа за 2009 год.за да се произнесе,взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 ал.2 пр.1 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на Ш. Д. Ч. чрез адв. Ж срещу определение № 318 от 21.04.09г. по в.гр.дело № 681/08г.на Пловдивския апелативен съд,с което по реда на чл.248 ал.3 от ГПК е оставено без уважение искането на същата страна за изменение на решението в частта за разноските чрез присъждане и на адвокатско възнаграждение.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ал.1 от ГПК от легитимирана страна в процеса и е допустима.
Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.
За да остави без уважение като неоснователно искането за изменение на решението в частта за разноските,представляващи адвокатско възнаграждение на пълномощника на въззивниците адв. Ч съдът е приел,че в представените договори за правна помощ няма данни за извършено плащане на хонорара,а в тях е определен единствено неговия размер.
Определението е законосъобразно. Отговорността по чл.78 ал.1 и ал.3 от ГПК е право на едната страна да иска от другата да плати направените от нея разноски,ако е постановен съдебен акт в нейна полза,като се дължат реално направените разноски. Противната страна,която с поведението си е предизвикала предявяване на иска или защитни действия срещу неоснователно предявен иск,респективно обжалване на съдебен акт или защитни действия срещу неоснователна въззивна жалба,следва да бъде задължена да репарира направените от другата страна разноски. В случая правилно съдът е отчел обстоятелството,че до приключване на устните състезания във въззивното производство не са представени доказателства за реално плащане на адвокатското възнаграждение,уговорено в договора за правна помощ от 7.06.08г. Възстановяването на разходи по уговорен адвокатски хонорар се дължи от загубилата спора страна,само ако този хонорар е бил заплатен към момента на приключване на устните състезание.
По изложените съображения настоящият съдебен състав счита,че частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение,а обжалваното определение – да се остави в сила.
Предвид на горното,ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД,ІV г.о.
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ В СИЛА определение № 318,постановено по гр.дело № 681/08г.на Пловдивския апелативен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.