Определение №562 от по гр. дело №505/505 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                                          
 
 
№ 562
 
гр.София,  17.06.2009г.
 
в  и м е т о  н а  н а р о д а
 
 
Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на осми юни, две хиляди и девета година в състав:
 
 
                                                                          
                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
 
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 505 описа за 2009 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
 
Производството е по чл.288 ГПК.
Обжалвано е решение от 03.12.2008г. по гр.д. № 659 / 2008г., с което Бургаски окръжен съд, като е оставил в сила решение от 23.06.2008г. по гр.д. №2948/2007г. на Бургаски районен съд, е отхвърлил предявените от Д. Г. искове срещу М. на о. с правно основание чл.203 от Закона за о. и въоръжените сили.
Жалбоподателят – М. на о. поддържа, че с обжалваното решение е съдът се е произнесъл по съществен правен въпрос, който е разрешен от съда в противоречие с практиката на ВКС и е разрешаван противиречиво от съдилищата. Моли да се допусне касационното обжалване и да се отмени обжалваното решение като неправилно.
Върховния касационен съд, състав на четвърто г.о., като направи преценка за наличие предпоставките на чл. 280, ал. 1 ГПК, приема за установено следното:
Касационно обжалване на решението на въззивния съд не следва да се допусне.
Въззивният съд, като е оставил в сила решението на първоинстанционния съд, е осъдил МО да заплати на Д. Г. сумата 4 146,74 лева обезщетения за неизплатено възнаграждение за положен извънреден труд и за лихва, дължима се върху неизплатеното в срок възнаграждение. Съдът е изложил съображения, за това че ищецът е бил кадрови военнослужещ в под.36860-Бургас, при което за времето от 01.01.2004г. до 01.03.2006г. е давал дежурства, за които не му е заплатено пълното дължимо се възнаграждение, като са останали некомпенсирани 1654 часа, за които му е присъдил исковата сума, ведно с дължимата се лихва за забава.
За да обоснове допустимостта на касационното обжалване МО в изложението си поддържа, че същественият въпрос, по който съдът се е произнесъл в решението си е за точното тълкуване на понятието извънреден с оглед разпоредбите на ЗОВСРБ, който е разрешен в противоречие с практиката на ВКС и е разрешаван противоречиво от съдилищата. Представя четири решения на Варненски РС и едно на Варненски ОС, като с тях в едни от случаите е присъдено обезщетение за извънреден труд, а в други не, но съдилищата са вземали предвид доколко от събраните доказателства е доказано полагането на извънреден труд, а не са застъпили становище че за такъв труд в системата на МО не се дължи допълнително заплащане.
При тези данни Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. намира, че въззивният съд се е произнесъл по съществен правен въпрос, а именно за точното тълкуване на понятието извънреден с оглед разпоредбите на ЗОВСРБ. Съдът
е дал отговор на този въпрос именно съобразно практиката на ВКС и съдилищата, посочваща че извънреден е труда, който надвишава общата продължителност на служебното време на кадровите военнослужещи, която съгласно чл. 203, ал. 1 и ал. 2 от Закона за о. и въоръжените сили на РБ за седмица е 40 часа, като с оглед разпоредбата на чл. 157 от Правилника за кадрова военна служба е налице извънреден труд и в случаите, когато кадровият военнослужещ изпълнява дежурство по график, при което трудът му отново надвишава продължителността на служебното време за месец, която е определена по реда на чл. 152, ал. 6 на правилника.
Що се касае до довода, че съдът неправилно е преценил доказателствата по делото, то той не сочи на основание за допускане на касационното обжалване. Преценката на доказателствата, въз основа на които съдът е изградил вътрешното си убеждение, за това че е положен извънреден труд може да доведе до опорочаване на фактическите изводи на съда, а не на правните такива, поради което не представлява предпоставка за допустимост на касационното обжалване. Ето защо не следва да се допуска касационно обжалване на въззивното решение.
Предвид изложените съображения, съдът
 
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
 
НЕ ДОПУСКА КАСАЦИОННОТО обжалване на основание чл.280, ал.1, т.1 и 2 ГПК на 03.12.2008г. по гр.д. № 659 / 2008г. на Бургаски окръжен съд по жалба на М. на отбраната.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top