Определение №217 от 1.12.2009 по гр. дело №1581/1581 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                                                       О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 217
 
София, 01.12.2009 г.
 
 
В    ИМЕТО   НА   НАРОДА
 
 Върховен касационен съд  на Република България , Трето гражданско отделение  в закрито заседание  на двадесет и седми  ноември  , две хиляди и девета година, в състав :                    
                  
                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА   
                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА    
                                                                                    ОЛГА КЕРЕЛСКА    
                                                                
            След като изслуша докладваното от съдията КЕРЕЛСКА  гр.д.№ 1581/2009 год.,   за     да    се   произнесе,     взе  предвид следното:
 
Производството е по чл. 307,ал.1 ГПК.
Делото е образувано по молба на В. М. И. от гр. Р. за отмяна на влязло в сила решение №53/ 16.07.2004 год., постановено по гр.д. № 189/ 2003 год. на Русенския окръжен съд, с което са отхвърлени предявените от молителя против М. на в. р. гр. С., РДВР, гр. Р., Н. с. „П” искове с пр. осн. чл. 1,ал.1 ЗОДВПГ като неоснователни , прекратено е производството по отношение на П. на Р. Б. , гр. С. като недопустимо и В. М. И. е осъден да заплати държавни такси и разноски.
При проверка допустимостта на молбата за отмяна, Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о, приема , че същата не отговаря на изискванията за допустимост. Съображенията за това са следните:
Съгласно чл. 306,ал.1 ГПК молбата за отмяна трябва да отговоря на изискванията на чл. 260 ГПК и чл. 261 ГПК като в нея следва да бъдат изложени точно и мотивирано основанията за отмяна. В случая последното изискване на закона не е спазено. Независимо, че първоинстанционният съд, чрез който молбата съгл. чл. 306,ал.1 ГПК е била подадена, е дал указания молителят да изложи точно и мотивирано основанията за отмяна на влязлото в сила решение / определение от 07.09.2009 год. по гр.д. № 189/2003 год. на РОС / с подадената уточнителна молба от 26.09.2009 год. това не е сторено. Молителят е визирал като основания за отмяна тези по чл. 303,ал.1,т.1,2,3 и 4 ГПК , но в изложението липсва ясна и логична обосновка на така визираните основания отнесени към конкретния случай. С оглед на това, подадената молба е нередовна. Последното обуславя нейната процесуална недопустимост и същата следва да бъде оставена без разглеждане.
Следва да се посочи и това, че молителят за втори път иска отмяна на влязлото в сила решение по гр. д. № 189/2003 год. на Русенския окръжен съд . По предишна такава с вх. № 0* от 05.01.2007 год., подадена на основание чл. 231,ал.1 б. „а, „б” и „б” ГПК / отм./, е било образувано гр.д. №32/2007 год., по което е постановено решение на петчленен състав на ВКС, с което молбата е оставена без уважение. Поради липса на конкретни доводи във връзка с посочените основания за отмяна в настоящата молба по чл. 303 ГПК не може да се направи извод за липса на идентичност с основанията за отмяна , по които ВКС – петчленен състав вече се е произнесъл, което обуславя извода, че извънредния способ за отмяна вече е изчерпан.
 
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.,
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на В. М. И. от гр. Р. за отмяна на влязло в сила решение, постановено по гр.д. №189/ 2003 год. на Русенския окръжен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му , пред друг тричленен състав на ВКС.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top