Р Е Ш Е Н И Е
№ 572
София, 14.10, 2008 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, І т.о., в съдебно заседание на 6 октомври две хиляди и осма година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров
ЧЛЕНОВЕ: Елеонора Чаначева
Емил Марков
при участието на секретаря Н. Такева
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Никола Хитров
т. дело № 336/ 2008 година
Производството е по реда на чл.218а, ал.1,б.”а” ГПК-отм.
Образувано е по касационна жалба на С. ООД В. против решение № 1279/29.11.2006 г. по в.гр.д. № 1306/2006 г. на Варненски ОС, с което е оставено в сила решение от 30.05.2006 г. по гр.д. № 453/2005 г. на ВРС, с което са отхвърлени исковете на касатора: 1. Срещу К. ЕООД В. по чл.26,ал.1 ЗЗД за нищожност на договор от 29.03.2004 г. по нот.акт № 1* т.І, рег. № 1* дело № 188/2004 г. на нотариус Д. Б. , с който С. О. е продало на К. ЕО. недвижим имот в гр. А.. 2. Срещу В. ООД- В. по чл.108 ЗС за предаване владението на същия недвижим имот. 3. По чл.431,ал.2 ГПК-отм. за отмяна на нот.акт № 188/2004 г. и на нот.акт №76, т.V, рег. № 4* дело № 397/2004 г. на нотариус А. А. С вторият нот.акт имотът е продаден от К. ЕО. на В. О. – втория ответник. Касаторът е осъден за разноски.
Касационната жалба е подадена от ищеца на основание чл.218б,ал.1,б.”в” ГПК-отм., като се инвокират оплаквания за нарушения на материалния закон.
ВКС-І т.о., като обсъди доводите в касационната жалба и по тях извърши проверка на обжалваното решение, съгласно чл.218ж,ал.1, изр.1 ГПК-отм., приема за установено следното:
По допустимостта на касационната жалба, ВКС-ІІ т.о. се е произнесъл с определение № 113/25.03.2008 г. по ч.т.д. № 415/2007 г.
Решението е правилно.
Не е налице твърдяното нарушение на материалния закон-чл.26,ал.1 ЗЗД, тъй като не са накърнени добрите нрави при сключване на договора по нот.акт № 188/2004 г. от тогавашния управител на С. ООД. Невярно е твърдението в исковата молба, че продажната цена е няколкократно по-ниска от действителната пазарна цена на имота. Продажната цена е 36 000 лв. при данъчна оценка 12 309 лв., а пазарната цена на имота е 61 536 лв. по заключението на втората тройна СТЕ. Тук следва да се има предвид, че договорът по нот.акт № 188/2004 г. е сключен на 29.03.2004 г., а е уговорено предаването на владението да стане на 30.01.2005 г. без продавачът да заплаща наем за този период. Правилен е извода на съда, че от значение е било постъпването на парични средства в дружеството, а не на всяка цена продажба при максимално изгодни условия. Този извод се потвърждава от проведените разисквания на ОС на съдружниците, проведено на 9.07.2003 г., които са обосновали необходимостта от продажба с нуждата от парични средства за финансиране дейността на дружеството, без в решенията да са посочени условия и да са определени граници на договаряне на продажната цена. Тъй като сделката е търговска, отклонението на продажната от пазарната цена, би могло евентуално да квалифицира сделката като сключена при явно неизгодни условия, но това води до друг вид недействителност, а чл.297 ТЗ изключва възможността да се унищожава такава сделка.
Неоснователен е довода в касационната жалба, че продажбата не била извършена чрез преговори с потенциални купувачи. Невярно е твърдението, че ОС на съдружниците в О. било “задължило управителя да извърши продажбата чрез преговори с потенциални купувачи-стр.1 на протокола”. Видно от протокол № 3/9.07.2003 г. за проведеното ОС на съдружниците в С. О. , при разискванията за начин на продажба само е предложено водене на преговори с потенциални купувачи-стр.1, но няма гласувано-стр.2, и взето такова решение-стр.3.
По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна и затова обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.
Водим от горното и на основание чл.218ж,ал.1,изр.2 ГПК-отм., ВКС-І т.о.
Р Е Ш И :
Оставя в сила решение № 1279/29.11.2006 г. по в.гр.д. № 1306/2006 г. на Варненски ОС.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ: