ОТНОСНО: Деклариране от физическо лице в ГДД на доход от лихви
Във връзка с постъпило запитване в Дирекция ОДОП ….. с вх.№ 07-00-39/26.02.2018г., препратено ни по компетентност от Централно управление на НАП, изразявам следното становище:
Съгласно изложеното в запитването, в качеството си на физическо лице по договор сте дали през януари 2017 г. заем на фирма в размер на 6500 лв. за една година, който заем ви е върнат на 20 декември, ведно с уговорената лихва в размер на 325 лв. Посочвате, че ще декларирате дохода от лихва в годишната си данъчна декларация като физическо лице. Въпросът ви е трябва ли да декларирате този доход и в регистрираният от вас ЕТ, неработещ и без дейност.
При така изложената фактическа обстановка, с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Видовете доходи са регламентирани в чл.10 от ЗДДФЛ, като в т.6 на ал.1 от тази разпоредба е посочено, че такива са и доходи от източници по чл.35.
На основание чл.35, т.3 от ЗДДФЛ облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от лихви. Данъчната ставка е 10 на сто – чл.48, ал.1 от ЗДДФЛ.
На основание чл.36 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа за доходите от други източници се определя, като облагаемият доход по чл.35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване.
Доходите по чл. 35 от ЗДДФЛ се декларират в Годишната данъчна декларация по чл.50, като се попълне Приложение № 6 с наименование Доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ.
Страна по договора за заем може да бъде физическо лице, в качеството си на търговец или в качеството си на физическо лице. Едноличният търговец като субект на търговското право е физическо лице, което се регистрира под определено наименование, за да има право да извършва търговска дейност. С вписването на едно лице в търговския регистър като едноличен търговец не се появява нов правен субект и не се придобива нова правосубектност, различна от тази на физическото лице, а лицето получава възможността да действа като търговец в стопанския оборот и търговските сделки.
Действително, предприятието на едноличния търговец не е отделен субект на правото, но е необходимо да се разграничи качеството, чрез което физическото лице действа в търговския оборот: дали като физическо лице, дали като търговец. Такова разграничение е възможно само от гледна точка на друг критерий – в зависимост от характера на действията, които са извършени, тяхната икономическа и счетоводна обособеност и доколко тези действия са покрили понятието за търговска сделка (чл. 286 от ТЗ).
В настоящия случай, изрично посочвате, че ЕТ не осъществява дейност, а даденият заем е от името на физическото лице. При условие, че предоставеният заем е еднократна сделка за годината и не извършвате тази дейност по занятие, доходът следва да се декларира в ГДД само от физическото лице.