2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 752
С., 27,10,2014 г.
Върховният касационен съд на Република България, първо търговско отделение, в закрито заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и четиринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ХИТРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
РОСИЦА БОЖИЛОВА
при секретар
и с участието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Никола Хитров
ч. т. дело № 2954/2014 г.
Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на П. В. А., Д. А. Г. и А. И. К., като управители на [фирма], [населено място] срещу определение № 1270 от 25.06.2014 г. по в. т. д. № 614/2014 г. на Пловдивски апелативен съд, с което е прекратено производството по делото, поради оттегляне на подадената въззивна жалба, на основание чл. 264, ал. 1 ГПК.
Частният жалбоподател счита, че обжалваното определение следва да се отмени и делото да се върне на въззивния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на първо отделение констатира, че частната жалба е процесуално недопустима, по следните съображения:
Производството по в. т. д. № 614/2014 г. на Пловдивски апелативен съд е образувано по подадена въззивна жалба от [фирма], [населено място], представлявано от управители П. В. А., Д. А. Г. и А. И. К., против решение № 125 от 01.04.2014 г. по д. № 221/2014 г. на Пловдивски окръжен съд.
На 23.06.2014 г. е подадена молба от [фирма], представлявано от А. В. Н. – управител на дружеството, за оттегляне на подадената въззивна жалба. С обжалваното определение съставът на Апелативен съд П. е прекратил производството по в. т. д. № 614/2014 г.
Съгласно чл. 278, ал. 4 във връзка с чл. 264, ал. 1 ГПК във всяко положение на делото страната може да оттегли изцяло или от части подадената жалба. В случая с подаването на молбата по чл. 264, ал. 1 ГПК от управителя А. Н., в правомощията му на представляващ дружеството, Пловдивски апелативен съд е десезиран от разглеждането й по същество.
Видно от справка от Търговския регистър се установява, че по ЕИК №[ЕИК], „П.” до 15.05.2014 г. е било дружество с ограничена отговорност /О./ с управители П. А., А. К. и Д. Г., а след тази дата и до днес е еднолично дружество с ограничена отговорност /Е./ с управител А. Н..
Към настоящия момент и към подаване на молбата по чл. 264, ал. 1 ГПК за оттегляне на въззивната жалба, управител на [фирма], [населено място] е А. В. Н., поради което и подадената пред настоящата инстанция частна жалба от П. В. А., Д. А. Г. и А. И. К., като управители на [фирма], [населено място], се явява процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане, като подадена от нелегитимирана страна.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба на П. В. А., Д. А. Г. и А. И. К., в качеството им на управители на [фирма], [населено място] срещу определение № 1270 от 25.06.2014 г. по в. т. д. № 614/2014 г. на Пловдивски апелативен съд.
Определението може да се обжалва пред друг тричленен състав от ТК на ВКС, в едноседмичен срок от съобщаването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: