О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 291
София, 12.11.2008 г.
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закритото заседание на пети ноември през две хиляди и осма година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров
ЧЛЕНОВЕ: Елеонора Чаначева
Емил Марков
при секретаря ………………………………..……. и с участието на прокурора ………………………………….., като изслуша докладваното от съдията Емил Марков ч. търг. дело № 253 по описа за 2008 г., за да се произнесе взе предвид:
Производството е по реда на чл. 274, ал. 3, т. 1 – във вр. чл. 280, ал. 1 ГПК.
Образувано е по частната касационна жалба на Д. Ц. С. от гр. В., подадена против определение № 167 на Варненския апелативен съд, ТК, от 12.V.2008 г., постановено по ч. гр. д. № 174/08 г., с което е била оставена без уважение частната му жалба срещу определение № 164 на ОС – Варна от 5.ІІ.2008 г. по т. д. № 59/08 г. – за прекратяване на първоинстанционното производство, заведено по неговия иск с правно основание по чл. 25, ал. 6 ЗЮЛНЦ, с който той е претендирал отмяна на взетите решения на проведеното на 20.І.2008 г. общо събрание на народното читалище „П” в гр. В..
Единственото оплакване на частния касатор С. е за неправилност на атакуваното прекратително определение на Варненския апелативен съд вследствие постановяването му в нарушение на материалния закон. В подкрепа на тезата си С. инвокира доводи, че правната квалификация на исковата му претенция следвало да бъде определена от решаващия съд, като по никакъв начин не можело да се откаже правото на член на читалище да оспори по съдебен път решение на общото му събрание. Поради това той претендира отмяна на обжалваното въззивното определение.
Ответното по частната касационна жалба Н. читалище „П” – гр. В. не е ангажирало становище нито по допустимостта, нито по основателността й.
Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение, констатира, че частната касационна жалба на Д. Цв. С. е постъпила в законоустановения преклузивен срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и е подадена от надлежна страна във въззивното производство пред Варненския апелативен съд. Независимо от това тя не следва да бъде разгледана по същество по следните съображения:
В изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, обосноваващо, че атакуваното прекратително определение на въззивния съд попада в приложното поле на касационното обжалване, частният жалбоподател Д. Цв. С. от гр. В. не е формулирал кой е онзи съществен въпрос /бил той материалноправен или процесуалноправен/, по който Варненският апелативен съд да се е произнесъл по начин, че той да се окаже едновременно решаван противоречиво от съдилищата /т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК/, но също и да е релевантен за точното прилагане на закона и за развитие на правото въобще /т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК/. Неотносимо към релевираното основание по т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК е позоваването на практика на ВАС (Определение № 1* от 10.ІІ.2004 г. на ІІІ-то отд. по а.х. дело № 4425/01 г.), от мотивите към което е видно, че отказът на министъра на културата да предприеме действия по реда на чл. 6, ал. 2 от специалния закон за народните читалища не представлявал индивидуален административен акт, защото той не действа в условията на обвързана компетентност. Що се отнася до основанието по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, липсата му се потвърждава от разрешението в цитираното от първостепенния съд Р. № 130 от 1.ІІІ.2004 г. на състав на І-во т.о. на ТК на ВКС, постановено по гр.д. № 749/03 г. /Бюлетин на ВКС, кн. 7 от 2004 г./.
С оглед изложеното и предвид обстоятелството, че атакуваното с частната жалба на Д. Цв. С. от гр. В. въззивно определение не попада в приложното поле на касационното обжалване, тя не следва да бъде разглеждана по същество.
Мотивиран от горното Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА КАСАЦИОННО ОБЖАЛВАНЕ на определение № 167 на Варненския апелативен съд, ТК, от 12.V.2008 г., постановено по ч. гр. д. № 174/08 г.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1 2