2_777/29.03.2009 г.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 23
чл. 35 и чл. 50
Отправено е писмено запитване, в което е описана следната фактическа обстановка:
Работите по трудов договор в „……” АДна длъжност „инспектор”. През 2008г. сте били командирован от „Параходство Български морски флот” /БМФ/ за извършване на регистрови прегледи на кораби на параходството, съгласувано между дружествата.За таксатаза извършените прегледи от БКР има издадена фактура към БМФ.За превишениетона дневните командировъчнинад двукратният размер на нормативно определените такивае удържан 10 % данък от БМФ, за коетоВи е издаденаслужебна бележка. Освен този доход, през годинатасте придобилии доходипо трудовото правоотношение с БКР.
Поставятеследниятвъпрос:
Следва ли да подаватеданъчнадекларацияпочл. 50 от ЗДДФЛ за 2008г. и ако отговора е положителен, по какъвначин да отразите служебната бележка издадена от БМФ?
Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образецза придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 / чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ /
Тъй като към запитването не са приложени документи, от които да бъдат направени изводи задоговореностите междуБМФ и БКР и /илидоговор между Вас и БМФ, при така изложените факти и предвид разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с оглед преценката вида на получения доход, изразявам следното принципно становище:
Нормативните документи регламентиращи командировките в страната и чужбина са Наредбата за командировки в страната/издадена на основание чл. 215 от Кодекса на трудавъв връзка с чл. 121 от с.к./и Наредбата за служебните командировкии специализации в чужбина / приети на основание чл. 215 от КТ и чл. 86, ал. от Закона за държавния служител /
От гореизложеното следва, че по правило тези нормативни документи уреждат командироването на лица, които са втрудовиправоотношенияпо КТ.
От друга страна предвид разпоредбата начл. 5, ал. 1 от Наредба за командировкитев страната, по изключениеможе да бъдат командировани работници или служители от другипредприятия, само при взаимно писмено съгласие между работодателя и командироващия. В тези случаи, изплащането на командировъчни пари е за сметка на командироващия, ако не е уговорено друго.
Според§ 4 от ПЗР наНаредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, ведомствата и предприятията могат да командироват по реда на тазинаредба, външни експерти с доказан опит и високо квалифицирани в съответната област.
На основаниецитираните норми е допустимода бъдат командировани лица, които не са в трудови правоотношенияс командироващото дружество.
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал.1, т. 23от ЗДДФЛ, не са облагаемиполучените по извънтрудовиправоотношения дневни командировъчни пари, ноне повече отдвукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения. Легално определение за „извънтрудови правоотношения” се съдържав т. 30 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ, според която разпоредба такиваса правоотношенията извън тези по т. 26 ”трудови”, т. 28 ”упражняване на занаят” и т. 29„свободна професия”, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец.
В случай, че между Вас и БМФ е налице договореност и сте поели задължениеда престиратеопределен резултат за БМФ, изпълнявайки поставени от него задачи може да бъдете определени като лице, което е в извънтрудовиправоотношения с БМФ. В този случайизплатените командировъчнидневни парище имат характер на доходи от извънтрудови правоотношения.
Предвид нормата на чл. 13, ал. 1, т. 23 от ЗДДФЛ,превишението на дневнитекомандировъчни пари над размерите определени залицата по трудови правоотношенияпредставляват облагаем доходот извънтрудови правоотношенияи следва да се декларира в Приложение № 3 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. За удостоверяване наизплатеният доход и удържаният данъккъм декларацията сеприлага служебна бележкапо чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, издадена от платецана дохода.
При получаване на дневни командировъчни пари откомандироващия, когатоне са налице трудови и извънтрудови правоотношениясъс същия, за целите на данъчното облагане получените дневни командировъчни пари, следва да бъдат определени като доход от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ. Същите се декларират в Приложение № 6 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
В конкретният случай в годишната си данъчна следва да декларирате и доходите от трудови правоотношения.
‘