2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 208
С. 16.11. 2010 г.
В И М Е Т О НА Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Р. Б., Второ гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и девети септември, две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТОЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
изслуша докладваното от съдията Здравка Първанова гр. дело № 523/2010г.
Производството е образувано по касационна жалба на Т. Е. Д.,[населено място], срещу въззивно решение от 25.01.2010г. по гр.дело № 511/2009г. на С. окръжен съд относно квотите, при които е допусната съдебната делба. Решението се обжалва и в частта, с която на основание чл.344,ал.2 ГПК Т. Д. е осъдена да заплаща месечно обезщетение за ползването на допуснатия до делба имот до окончателното извършване на делбата в размер на 30 лева на А. Н. и 20 лева на К. С., считано от 25.01.2010г. В тази част решението има характер на определение, поради което и жалбата следва да се разгледа по реда на чл.274,ал.2 ГПК.
Ответниците по частната жалба А. А. Н. и К. А. С. я оспорват като неоснователна.
Частната жалба е депозирана в срока по чл.275 ГПК и е процесуално допустима.
Върховният касационен съд,състав на ІІ г.о. констатира следното:
По направено във въззивната инстанция искане с обжалваното определение на основание чл.344,ал.2 ГПК Т. Д. е осъдена да заплаща месечно обезщетение за ползването на допуснатия до делба имот до окончателното извършване на делбата в размер на 30 лева на А. Н. и 20 лева на К. С., считано от 25.01.2010г. Решаващият съд е приел, че Т. Д. ползва имота и с оглед приетите квоти на съсобственост следва да заплаща до приключване на делбения процес обезщетение за ползване, съобразно пазарния наем, считано от датата на определението до приключване на делото за делба.
Обжалваното определение е законосъобразно. Изложените от жалбоподателбката съображения, че не препятства ползването на общата вещ от другите съсобственици са неоснователни. В случая се касае не за хипотезата на чл.31 ЗС, а за тази по чл.344 ГПК – за отреждане на делбени имоти за ползване от съделител до окончателното извършване на делбата, както и за сумите, които трябва да заплаща на другите срещу ползването. Ето защо като е отредил по реда на чл.344,ал.2 ГПК кой от съделителите да ползва имота и какви суми трябва да заплаща на останалите съделители срещу ползването и при приетите права, въззивният съд е постановил правилно определение, което следва да бъде оставено в сила.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о.
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ В СИЛА решение от 25.01.2010г. по гр.дело № 511/2009г. на С. окръжен съд, имащо характер на определение в частта, с която на основание чл.344,ал.2 ГПК Т. Е. Д. е осъдена да заплаща месечно обезщетение за ползването на допуснатия до делба имот до окончателното извършване на делбата в размер на 30 лева на А. Н. и 20 лева на К. С., считано от 25.01.2010г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:1.
2.